Na terenie dawnej kopalni powstają domy z widokiem na stawy
Nowoczesne osiedle powstaje na terenie dawnej kopalni. To co kiedyś było przemysłowym terenem ma szansę stać się miejscem przyjaznym mieszkańcom i oazą spokoju. Dawne stawy pokopalniane będą miejscem wypoczynku i relaksu.
Srebrne Stawy to osiedle, które powstaje w Bytomiu, w dzielnicy Szombierki, na terenach po byłej kopalni KWK Szombierki. Jego projekt powstał w pracowni JAGIEŁŁO KRYSIAK ARCHITEKCI. Budowa osiedla rozpoczęła się już w 2012 r. Projektanci chcieli stworzyć zespół domków jednorodzinnych, które swym kształtem będą przypominały podmiejskie wille.
Osiedle powstaje na poprzemysłowym terenie, na którym działalność kopalni została zakończona kilkanaście lat temu. W ciągu tego okresu teren ten bardzo się zmienił. Występują tu: zróżnicowana topografia terenu, pokopalniane stawy i bogata roślinność, dzięki której mogły tu powstać funkcje rekreacyjne i mieszkalne.
Osiedle Srebrne Stawy znajduje się w okolicy największego stawu. Akwen ten pełni rolę centralnego punktu całej inwestycji. W sąsiedztwie zlokalizowany został także klub golfowy.
Głównym celem przy projektowaniu osiedla było maksymalne wymieszanie dwóch funkcji: mieszkalnej i rekreacyjnej. Wkomponowanie domów pomiędzy poszczególne dołki pola golfowego stwarza wyjątkowy klimat do mieszkania i spędzania wolnego czasu - opisują autorzy projektu.
W sumie osiedle składa się z 77 obiektów. By zachować spójność całego kompleksu postanowiono zbudować tylko dwa typy domów, których bryły często zostały obracane i układane naprzemiennie. Architekci przewidzieli też możliwość zastosowania wymiennie kilku materiałów wykończeniowych takich jak drewno, cegła i tynk. Taka możliwość pozwoli uniknąć monotonni całego założenia.
źródło: Jagiełło Krysiak Architekci
Powierzchnia Domu typu A to 118 m kw. Dom ten ma wolno stojący dwustanowiskowy garaż o powierzchni 36 m kw. Z kolei Dom typu B jest trochę większy. Jego powierzchnia to 144 m kw. z garażem o powierzchni 36 m kw., który wkomponowany został w bryłę budynku. Dom typu B występuje w dwóch wersjach: z płaskim lub dwuspadowym dachem. Zaprojektowany on został jako dwie wzajemnie przesunięte, prostopadłościenne bryły, które zostały ułożone na sobie. Podkreślono to poprzez różne okładziny elewacyjne.
W tym miejscu powstaje osiedle:
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Młyn Żytni. Lofty na każdą kieszeń [ZDJĘCIA PRZED I PO]
Osiedle Nowa Motława. Apartamenty na Wyspie Spichrzów [WIZUALIZACJE]
Browar Lubicz - ekskluzywne osiedle w zabytkowych murach [WIDEO]
Z myślą o starszych. Centrum Aktywizacji Społecznej w Koziegłowach
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju