Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Centrum Symulacji Medycznej - nowa jakość kształcenia na UM w Lublinie

Piotr Nef

W Lublinie powstanie nowy budynek Zintegrowanego Interdyscyplinarnego Centrum Symulacji Medycznej. Studenci Uniwersytetu Medycznego dostaną możliwość zdobywania wiedzy w praktyce, w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, w których później będą pracować.

Pod koniec lipca na działce przy ulicy Chodźki 4 w Lublinie firma Skanska rozpocznie przygotowania do budowy Centrum Symulacji Medycznej. Uniwersytet Medyczny w Lublinie zyska nowy obiekt edukacyjny.

Na działce znajduje się przeznaczony do wyburzenia obiekt starej stołówki. Zamiast niego powstanie tam nowy budynek. Znajdą się w nim narzędzia i urządzenia takie jak symulatory odzwierciedlające np. salę operacyjną, oddział intensywnej terapii; trenażery wykorzystywane do opanowania poszczególnych procedur np. założeń wkłuć dożylnych czy intubacji oraz kształceniu opartym na badaniu tzw. standaryzowanych pacjentów.

Dysponujemy ciekawym, funkcjonalnym projektem i przystępujemy do budowy. To ogromnie potrzebna inwestycja. Stawiamy na upraktycznienie studiów. Po likwidacji stażu podyplomowego studenci będą zdobywać wiedzę praktyczną głównie na ostatnim roku studiów, zostaną lepiej przygotowani do wykonywania zawodu. Za pomocą symulatorów tworzących wyposażenie i atmosferę np. sali operacyjnej, oddziału intensywnej terapii będą ćwiczyć procedury diagnostyczno-lecznicze, wielokrotnie powtarzać je, aż do osiągnięcia perfekcji, co zapewne przyniesie spodziewany efekt w przyszłej pracy zawodowej i kontaktach z pacjentami. Zastosowanie nowych metod w praktycznej nauce zawodu lekarza wymaga doposażenia uczelni medycznych, toteż bardzo liczymy na dofinansowanie ze środków unijnych urządzeń symulacyjnych i fantomów przypominających rzeczywisty, nowoczesny szpital - mówi Prof. Andrzej Drop - rektor UM w Lublinie.

Warto podkreślić, że władze uczelni wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Lublinie zdecydowały się na zorganizowanie konkursu na projekt budynku. Zwycięski projekt pochodzi z Pracowni Architektonicznej 1997 Sp z o.o. z Poznania.

Bryła budynku będzie miała prostą, surową formę pozbawioną ozdobników i nawiązuje do modernistycznej architektury Lublina.

Elewację wykonamy w jasnoszarej kolorystyce z ciemnoszarymi oknami umieszczonymi w podłużnych obramieniach - komentuje Andrzej Chimiuk, p.o. Kierownika Projektów, Skanska. - Warstwę elewacyjną stanowić będzie tynk organiczny w kolorze i fakturze betonu architektonicznego, zaś fragmenty ścian w parterze zostaną przeszklone. Dominujący materiał nowopowstającego obiektu to beton oraz szkło. Przeszklenia stanowić będą blisko 31% ściany północnej oraz ponad 23% ściany zachodniej. Będzie to łącznie ok 240 okien. Ponieważ obiekt zlokalizowany jest w pobliżu pętli trolejbusowej, szpitala oraz ciągów komunikacyjnych do wykonania przeszkleń zastosujemy szkło dźwiękoszczelne o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej i wysokim wskaźniku wytrzymałości.

Całość prac ma potrwać do końca 2017 roku.

Tutaj, w miejscu starej stołówki powstanie nowe Centrum Symulacji Medycznej:

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Zoom na Instytut Informatyki w Lublinie
MINI na Politechnice Warszawskiej
Cezamat - nowy budynek Politechniki Warszawskiej

Skomentuj:

Centrum Symulacji Medycznej - nowa jakość kształcenia na UM w Lublinie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej