Mieszkanie na wodzie. Polskie pływające domy
Domy na wodzie w Europie to dosyć popularne rozwiązanie. W Polsce - ciągle nowość. Tym bardziej cieszy, że coraz częściej pojawiają się one w naszych portach, a jeszcze bardziej, że wśród nich, pojawiają się także polskie projekty.
Floatinghouse - Bydgoszcz
Dom, który zacumował w Bydgoszczy, w pobliżu bydgoskiej przystani pochodzi z polskiej pracowni DFD.studio i został wykonany przez polsko-angielską firmę floatinghouses.eu. Pod względem użytkowym nie różni się od zwykłego domu jednorodzinnego - jest tu wszystko co jest potrzebne do wygodnego życia i nic nie przypomina ciasnych kajut na statku. Ma jednak szczególna cechę. W dowolnym momencie można go odpiąć od nabrzeża i przepłynąć nim w dowolne inne miejsce.
Z zewnątrz widzimy kubiczną formę o lekko zaokrąglonych narożnikach. Jedna ze ścian - ta od strony rzeki jest całkowicie przeszklona. Schodzimy na pływający trap, wchodzimy do budynku i znajdujemy się w nowoczesnym, lekko futurystycznym wnętrzu mieszkalnym.
Konsekwentnie tak jak na zewnątrz dominują tu proste kształty o łukowo ściętych narożach. We wnętrzu barwami wiodącymi są czerń, szarość oraz biel. Gdzieniegdzie pojawiają się jaskrawe elementy w postaci niewielkich akcentów, które ożywiają przestrzeń i czynią ją mniej sterylną.
Mieszkanie ma charakter studia - składa się z dużej części dziennej połączonej z jadalnią i kuchnią oraz osobnego, dwunastometrowego salonu kąpielowego z jacuzzi. Z części dziennej przez opuszczenie rolety można wydzielić niedużą sypialnię. Powierzchnia całego domu to 80 m2. Mieszkańcy będą mogli też korzystać ze znajdującego się na dachu tarasu o takiej samej powierzchni.
W standardowym wyposażeniu znajduje powietrzna pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz biologiczna oczyszczalnia ścieków. Istnieje też możliwość wyposażenia domu także w dodatkowe urządzenia jak kolektory fotowoltaiczne, solary czy turbiny wiatrowe i wodne, które pozwolą właścicielom na komfortowe życie także z dala od nabrzeża, z którego można czerpać prąd i inne media.
Paweł Dąbrowski, autor projektu mówi o nowym obiekcie:
- Nad prototypem, od projektu do jego wykonania, pracowaliśmy dwa lata. To jest nasze ukochane dziecko. Dom na wodzie zbudowany jest z prefabrykowanych modułów o wymiarach transportowych 12 na 2,45 m. Zostały wykonane na bazie laminatu epoksydowego, który odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną i z powodzeniem stosowany jest w elektrowniach wiatrowych, przemyśle lotniczym, kolejowym i oczywiście marynistycznym. Ograniczyliśmy do minimum zużycie stali. Praktycznie nie ma mostków termicznych. To jest nowoczesny energooszczędny budynek, który ma zaledwie 20 cm zanurzenia i waży tylko 15 ton.
Na razie dom pełni funkcję biura projektu oraz mieszkania pokazowego. W przyszłości jednak ma stać się zgodnie ze swoim przeznaczeniem domem mieszkalnym. Firma floatinghouses.eu na bazie doświadczenia zdobytego przy budowie tego projektu ma zamiar budować kolejne podobne obiekty w całej Europie.
więcej o pływającym domu z Bydgoszczy czytaj także w serwisie: bydgoszcz.gazeta.pl.
HT1 i HT3 - Mielno
Polska marka Livaqua stworzyła dwa luksusowe, nowoczesne i całoroczne domy na wodzie (tzw. houseboaty). Zostały zaprojektowane przez Marcina Baranowskiego oraz Macieja Kufela.
Wykorzystując innowacyjne technologie otrzymano ergonomiczny, wytrzymały, całoroczny dom, który nie wymaga wyjmowania z wody na okres zimy oraz jest całkowicie odporny na lód. Houseboaty Livaqua zostały zaprojektowane m.in. pod kątem łatwego transportu drogą lądową, dzięki czemu dom może zostać usytuowany niemalże w dowolnym miejscu: na rzece w centrum miasta, malowniczym jeziorze czy marinie jachtowej. Biologiczna oczyszczalnia, instalacja gwarantująca wodę pitną, solary słoneczne oraz łatwość podłączenia prądu prawie całkowicie niwelują ograniczenia dla cumowania domu.
Obecnie Livaqua oferuje dwa houseboaty. Przyjrzyjmy się im dokładniej! Pierwszy model HT1 ma 18 m kw. powierzchni użytkowej. Jak zapewniają producenci, bez problemu pomieszczą się tu 4 osoby z możliwością dodatkowej dostawki. Dom posiada toaletę, prysznic i w pełni wyposażoną kuchnię. Cena domu rozpoczyna się od 37 tysięcy euro, czyli nieco ponad 156 tysięcy złotych.
Drugi model domu HT3 to 40 m kw. powierzchni mieszkalnej. Jest tu kuchnia połączona z salonem, dwie łazienki i dwie toalety. Dodatkowo istnieje możliwość instalacji sauny, kominka lub fragmentów przeszklonej podłogi. W houseboacie wygodnie nocować może 6 osób, a jeżeli zaistnieje potrzeba, ilość miejsc noclegowych łatwo zwiększyć aż do 8. Cena modelu HT3 nie jest niska, gdyż zaczyna się od 70 tys. euro (ponad 295 tys. zł). Użytkownik utrzymuje wykończone wnętrze, perfekcyjny widok oraz klimat spędzania czasu nad samą wodą w prestiżowych warunkach.
Ogromną zaletą każdego domu (HT1 i HT3) są duże, panoramiczne okna, dzięki którym właściciel może cieszyć się niczym nieograniczonym widokiem wody. Domy mogą być łączone modułowo, by zwiększyć powierzchnię użytkową.
Obecnie w fazie produkcji znajdują się kolejne domy, w tym houseboat wyposażony w silnik pozwalający na bezproblemowe przemieszczanie się po akwenie wodnym.
Apartamenty pokazowe Livaqua zobaczyć można w Mielnie nad jeziorem Jamno. Aby poczuć klimat życia na wodzie, istnieje możliwość wynajęcie houseboatu na doby.
Skomentuj:
Mieszkanie na wodzie. Polskie pływające domy