WASZE PROJEKTY: Biocover zamiast Trasy Łazienkowskiej
Pomysł młodej architektki na to, aby ruchliwe ulice w centrach miast zmienić w pełne zieleni alejki dla pieszych i rowerzystów
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o śmiałej idei budowy parku nad Trasą Łazienkowską w Warszawie (czytaj TUTAJ). Wizja przykrycia szarej konstrukcji zieloną płaszczyzną zyskała wielu sympatyków. Niestety był to tylko nasz Prima Aprilisowy żart. Pomysł zakrywania dróg szybkiego ruchu w miastach jest jednak ciągle aktualny. Przedstawiamy projekt Biocover, który przygotowała Marta Musiał, studentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej o anglojęzycznej specjalności Architecture for Society of Knowledge.
Biocover jest nowym pomysłem na tkankę zieleni dla miast, w centrach których parków czy skwerów jest niewiele.
W czasach kiedy mamy betonowe budynki i ulice, zieleń jest bardzo pożądana. Ludzie pragną przestrzeni do swobodnego chodzenia i wypoczywania. Stąd pomysł na zagospodarowanie niektórych ulic parkami - tłumaczy autorka projektu.
Projektantka przeanalizowała siatkę ulic w Warszawie i podzieliła je na 5 kategorii, od ulic o najmniejszym natężeniu ruchu do ulic o największym. Do analizy wykorzystała program DepthmapX, który służy do prowadzenia badań nad tak zwaną syntaktyką przestrzeni. To z kolei pozwala zrozumieć procesy socjalne zachodzące na zabudowanym terenie.
Jedną z ulic o największym natężeniu jest właśnie trasa Łazienkowska, która doskonale nadaje się do tego, aby przykryć ją zieloną tkanką.
Sama geometria terenu pozwala na nadbudowę trasy, dzięki czemu nie tylko redukujemy hałas, ale i również rozdzielimy ruch pieszych i rowerowy od ruchu samochodowego - wyjaśnia Marta Musiał.
Warstwa zieleni została zaprojektowana przy użyciu specjalnych algorytmów, które pozwoliły przenieść naturalny ruch pieszych i wyznaczyć nowe ścieżki tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom pieszych.
- Więcej o:
- ekologia
Pierwszy łódzki parklet. Będzie HIT?
Park ponad Trasą Łazienkowską [Prima Aprilis]
Wiszący ogród w Gliwicach
Potrafią poruszać się same. Tajemnicze konstrukcje Theo Jansena
Żyjący wieżowiec w centrum Berlina: "To nie dom, lecz styl życia" Będzie rewolucja?
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek