WASZE PROJEKTY: Nowe oblicze hotelu Forum w Krakowie
Projekt przygotowała Alicja Nowak, absolwentka Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Projekt adaptacji budynku hotelu Forum wraz z koncepcją zagospodarowania terenu to praca dyplomowa Alicji Nowak pod kierunkiem prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Krzysztofa Ingardena. Młoda architektka postanowiła odmienić oblicze budynku, w którym kiedyś działał hotel Forum.
Działka, na której znajduje się budynek dawnego hotelu zlokalizowana jest nad Bulwarem Wołyńskim w Krakowie. To tereny należące kiedyś do klubu sportowego Garbarnia. Na początku lat siedemdziesiątych władze miasta podjęły decyzję o wyburzeniu stadionu i wybudowaniu na jego miejscu nowoczesnego obiektu komercyjno-usługowego. Powierzchnia terenu, nad którym znajduje się obiekt wynosi 1,2 hektara - jest on atrakcyjny nie tylko ze względu na widoki jakie oferuje, ale także na bliskość zielonych bulwarów Wisły oraz Starego Miasta.
Hotel Forum został otwarty w 1989 r. Zaprojektował go architekt Janusz Ingarden. Betonowa bryła budynku jest rytmicznie podzielona na przestrzenne elementy, które kaskadowo opadają ku Wiśle. Załamanie budowli miało stanowić nawiązanie do linii brzegowej Wisły, wpisując się tym samym w kontekst miejsca.
Alicja Nowak w swoim projekcie chce wkomponować modernistyczną bryłę, tak aby stała się ona spójnym elementem układu urbanistycznego, a z przestrzeni wokół niej uczynić centrum kulturalne Krakowa.
Parter budynku został częściowo zachowany, a częściowo przekształcony. Zlokalizowane zostało tu foyer, część administracyjna, drobne usługi a także kawiarnia, która tak jak obecne Forum Przestrzenie umożliwia wypoczywanie w otoczeniu zielonych bulwarów. Wykorzystano także istniejące trzony komunikacyjne zapewniając połączenie z kondygnacjami mieszkalnymi, hotelowymi, kawiarnią na dachu, a także garażem znajdującym się na poziomie -1.
Istniejąca forma podzielona została na dwie części. Jedna z nich zachowuje swoją dotychczasową funkcję hotelową, drugą pokazuje natomiast możliwość adaptacji budynku na wzór rozwiązania zastosowanego przez Le Corbusiera w projekcie słynnej Unité d'Habitation - opisuje autorka projektu.
Zaprojektowano tu dwupoziomowe mieszkania, które częściowo zyskały większą wysokość. Było to możliwe poprzez przebicia w stropie poszczególnych kondygnacji.
Dzięki układowi zaczerpniętemu z jednostki Le Corbusiera jeden korytarz obsługuje 3 kondygnacje, taki zabieg umożliwił powiększenie powierzchni mieszkaniowej, a także uzyskaniu dwustronnych mieszkań, dzięki czemu oferują one nie tylko widok na historyczną część Krakowa (Wzgórze Wawelskie, Kościół na Skałce) lecz także na ujście rzeki Wilgi.
Ostatnia kondygnacja to restauracja, dostępna dla mieszkańców ale także wszystkich osób pragnących podziwiać panoramę Krakowa. Dach w całości został zaadoptowany na taras widokowy, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki.
Modernistyczna bryła, będąca ikoną polskiego modernizmu pozostała niezmieniona, lekkiej modyfikacji uległa tylko jej elewacja, beton został oczyszczony, a dotychczasowe okna zastąpione dużymi przeszkleniami, które sprawiają wrażenie jednolitej tafli odbijającej niebo - dodaje autorka projektu.
Istotne jest też otoczenie samego budynku. Działka podzielona została na trzy części o różnych, lecz nawiązujących do siebie funkcjach. Projektantka planuje, że powstanie tutaj Centrum Kultury, Muzyki i Nauki, które ożywi wymarłe dotychczas miejsce i spójnie łącząc się z bulwarami wypełni się ludźmi.
- Więcej o:
Hotel jak z bajki. Pałac w gdyńskim Orłowie po remoncie [DUŻE ZDJĘCIA]
Hotele-ikony, które musi odwiedzić każdy fan architektury
Stare więzienie w Amsterdamie. Zdziwicie się co kryje w środku! [ZDJĘCIA]
Dom-mikrus z Krakowa
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach