Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie [WIEŚCI Z BUDOWY]

red

Budynek ma przypominać o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku

Idea utworzenia w Michniowie (woj. świętokrzyskie) ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej narodziła się w 1979 r. Początkowo w niewielkiej drewnianej chacie zaaranżowano muzealną izbę, która w 1997 r. została zastąpiona bardziej okazałym Domem Pamięci. Wraz z upływem lat pojawił się pomysł na większą inwestycję, która uczciłaby te tragiczne wydarzenia. I tak w 2009 r. ogłoszony został konkurs na projekt gmachu muzeum, w którym zwyciężyła pracownia Nizio Design International.

Budynek Mauzoleum stoi już w stanie surowym. Obiekt niemal w całości wykonany został z betonu. Ma on przypominać o tragicznym wydarzeniu z lipca 1943 r., kiedy to wieś została spacyfikowana przez Niemców. Zginęło wtedy ponad 200 osób, których większość została spalona żywcem. Symbolikę tego wydarzenia zaznaczono wznosząc gmach, który kształtem przypomina chatę. Jej poszczególne segmenty przechodzą od "normalności" do coraz bardziej zdeformowanych fragmentów.

Pierwsza część obiektu będzie pełnić funkcję kaplicy, dlatego na jednej z betonowych ścian pojawił się krzyż.

W całym projekcie niezwykle ważna była gra światła i cienia. Dodatkowo surowa, betonowa elewacja zyskała wzory przypominające słoje drewna. Wykonano je specjalnymi matrycami, które były odciskane w betonowych ścianach.

W kolejnych segmentach obiektu zostanie umieszczona nowoczesna wystawa, która będzie opowiadać o poszczególnych rodzajach represji wobec wsi podczas drugiej wojny światowej. Elementy wystawy będą odporne na warunki atmosferyczne.

W sumie budynek ma 160 m długości, 13,6 m szerokości i 15 m wysokości. Otwarcie obiektu nastąpi prawdopodobnie w 2017 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie [WIEŚCI Z BUDOWY]