Zwiedzanie Muzeum Pałacu w Wilanowie stało się łatwiejsze
By sprawnie poruszać się po przestrzeni publicznej niezbędny jest dobry system informacji i identyfikacji wizualnej. Ten dla Muzeum Pałacu w Wilanowie przygotowali projektanci z warszawskiej pracowni STUDIO 2X2


















Zadaniem projektantów było stworzenie systemu oznakowania pałacu oraz parku i przedpola Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Ma on ułatwić turystom poruszanie się po terenie całego kompleksu. System ma też uporządkować i uspójnić przestrzeń informacyjną w zabytkowym budynku oraz w otaczającej go przestrzeni.
System Informacji Wizualnej to naszym zdaniem jedna z najciekawszych form grafiki użytkowej. Jest to dzieło działające na pograniczu projektowania graficznego i architektury, wymuszające ścisłą współpracę i spójność pomiędzy dwoma tymi dziedzinami. To projektant ma zadbać o to, by zwiedzający bez problemu odnalazł się i potrafił funkcjonować wewnątrz budynku - mówią projektanci.
Aby zadbać o czytelność systemu informacji wizualnej, który wpisany jest w różne epoki, style i barwy projektanci postanowili ograniczyć jego kolorystykę do minimum. Zastosowali dwa kroje pisma Clavo i Lelum Sans, które opracował Michał Jarociński (DadaStudio). Stworzony zestaw piktogramów wykorzystano na tablicach i w wydrukowanych ulotkach.
Dodatkowo tak opracowany system pojawił się na drukach informacyjnych i edukacyjnych.
Pierwsze efekty wprowadzenia nowego systemu informacji wizualnej są już widoczne. Muzeum zanotowało ośmiokrotnie większe zainteresowanie wypożyczaniem audioprzewodników.
- Więcej o:
Polskie skarby z Listy UNESCO. Z nich możemy być dumni
Thomas Phifer o nowym budynku MSN w Warszawie: to nie jest projekt pod publiczkę [WYWIAD]
Fotogaleria dnia: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u