Zmienili projekt szkoły muzycznej w Poznaniu. Będzie taniej [BITWA PROJEKTÓW]
O projekcie szkoły muzycznej w Poznaniu pisaliśmy już przed rokiem. Ma ona stanąć na zbiegu ulic 28 czerwca i św. Jerzego. Jej budowa miała pochłonąć około 50 mln zł. Okazało się jednak, że Ministerstwo Kultury nie da na ten cel pieniędzy dlatego zorganizowano nowy konkurs, który zakłada budowę tańszej o ponad 20 mln zł placówki.
Nowy projekt przygotowali architekci z pracowni piw-paw. To ta sama pracownia, która zaprojektowała między innymi Filharmonię Świętokrzyską w Kielcach.
Architekci z gdańskiego biura zaproponowali prostą bryłę, która uzupełni tkankę kwartału budynkiem w zabudowie pierzejowej. Nowy budynek szkoły będzie miał wewnętrzny dziedziniec - charakterystyczny dla zabudowy z początku XX wieku.
Koncepcja zakłada powstanie budynku z prostymi fasadami od strony ulicy oraz pierzei przeciętej na pół, którą będzie wieńczyć zielony dziedziniec. Ten ostatni ma stać się centralną częścią szkoły i miejscem odpoczynku w gęsto zabudowanej dzielnicy. Budynek mimo swojej lokalizacji w centrum miasta, został zaprojektowany tak, aby uczniom zapewnić intymność i wyciszenie, które są niezbędne przy nauce gry na instrumentach.
Nowy projekt spełnia nasze oczekiwania od strony funkcjonalnej. Wszystkie sale dydaktyczne odsłonięte są od hałasu, a to jest szczególnie ważne w szkole takiej, jak nasza - powiedział poznańskiej Gazecie Wyborczej Wojciech Michalski, dyrektor szkoły muzycznej przy ul. Głogowskiej.
Odpowiednie wyciszenie mają zapewnić wąskie filary, które stanowią zewnętrzną warstwę białej fasady.
Wcześniejszy projekt wyglądał tak:
Wiz. Pracownia Piotr Płaskowicki and Partnerzy
Poprzednią wersję projektu przygotowali architekci z pracowni Piotr Płaskowicki & Partnerzy. Projektanci zaproponowali szarą bryłę, która poza pomieszczeniami edukacyjnymi miała zaoferować dwie sale koncertowe. Sala koncertowo-teatralna miała być przystosowana do pokazów filmowych. W ten sposób budynek miał nawiązać do nieistniejącego już kina "Wilda", które kilka lat temu zmieniło się w spożywczy dyskont.
- Więcej o:
Nowe polskie szkoły. Zdziwicie się, jakie są ładne [PRZEGLĄD]
Dom dziecka inny niż wszystkie
Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
Akademik po niemiecku. Kolorowy i ekologiczny
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach