Biurowiec w centrum Poznania. Z dużym parkingiem i trawą na dachu
Budowa biurowca przy ul. Za Bramką w Poznaniu rozpoczęła się w listopadzie 2014 r. Obiekt zaprojektowali architekci z pracowni Ultra Architects. Budynek uzupełni jeden z kwartałów śródmiejskiej zabudowy.
Lokalizacja inwestycji była głównym czynnikiem, który zdeterminował formę naziemnej części budynku. Od strony ulicy architekci zaproponowali nowoczesną, ale też spokojną elewację, która ma dobrze wpisać się w miejską pierzeję. Do sąsiednich kamienic mają nawiązywać gzymsy, którymi rozdzielono piętra. Z kolei ściany posiadają pionowe otwory okienne rozmieszczone w dość rytmiczny i powtarzający się sposób.
Biurowiec sąsiaduje z bardzo wąskimi uliczkami, dlatego architekci zaproponowali dużo przeszkleń, które mają do środka wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła.
Od strony wnętrza kwartału budynek ma zupełnie inne oblicze. Każda jego kondygnacja została cofnięta względem poprzedniej, tworząc w ten sposób rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Również po tej stronie ogromne znaczenie mają przeszklenia. Dzięki nim zaciera się wizualna granica między wnętrzem i zewnętrzną częścią obiektu. Dodatkowo trawa pojawi się także na dachu.
Istotnym elementem projektu jest część publiczna. Powstanie ona od strony ulicy Za Bramką i stanowić będzie niewielki plac z ławkami i zielenią zaaranżowaną podobnie jak na tarasach nowego budynku.
W sumie biurowiec będzie miał siedem kondygnacji i 14 tys. m kw. powierzchni. Mogący pomieścić niemal 300 aut parking powstanie na trzech kondygnacjach podziemnych i części parteru.
Będzie to w dużej mierze parking ogólnodostępny z miejscami dla samochodów osobowych, motocykli i rowerów - wyjaśniają projektanci.
Parking przejmie część miejsc postojowych, które niedawno zniknęły z pobliskiego pl. Kolegiackiego.
Zakończenie inwestycji planowane jest na maj 2016 r.
- Więcej o:
Less is more po polsku. Elegancki biurowiec z Jaworzna
Nowoczesny biurowiec w centrum Łodzi zamiast basenu z PRL-u
Biurowiec TWELVE z mini ogrodem dla pracowników
Karolkowa Business Park. Biurowiec z ceglaną duszą
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób