Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Młyn Żytni. Lofty na każdą kieszeń [ZDJĘCIA PRZED I PO]

Kamil Białas

Ten budynek jest dowodem na to, że ciekawa architektura może powstawać również w małych miastach

Młyn Żytni to budynek mieszkalny, który znajduje się w Szamotułach pod Poznaniem. Zaprojektowali go architekci z pracowni TEKKTURA. Projektanci mieli za zadanie nadać opuszczonemu budynkowi "młyna żytniego" drugie życie.

Ceglany obiekt powstał prawdopodobnie na początku XX wieku. Swoją przemysłową funkcję sprawował kilkadziesiąt lat. Niedawno został przebudowany i powiększony o nową część. Architekci zaadaptowali wnętrze młyna na budynek mieszkalny z powierzchnią dla usług w części parterowej. Podczas prac konieczny był remont ceglanej elewacji, odtworzenie ubytków i detali architektonicznych. Konieczne było też usunięcie zbędnych, przemysłowych elementów budynku.

W ramach przebudowy powiększono też otwory okienne, przez co mieszkania są lepiej doświetlone. Przekuto też większe otwory w parterowej części, dzięki czemu lepiej wyeksponowane zostaną lokale usługowe.

Utrzymane w industrialnym stylu mieszkania znalazły się na czterech poziomach, wzdłuż elewacji wschodniej i zachodniej. Mieszkania skrajne, przy ścianach szczytowych zaprojektowano jako 3-pokojowe. Okna tych ostatnich wychodzą na trzy strony świata.

Najbardziej efektowną częścią Młynu Żytniego jest jednak jego nowoczesna nadbudowa. Znalazły się tam dwie kondygnacje mieszkalne. Architekci celowo skontrastowali tutaj starą, ceglaną elewację ze stalową nową częścią. Chcieli w ten sposób sprawić, aby cały budynek zyskał nowoczesne i ponadczasowe oblicze zachowując przy tym swój industrialny charakter.

Zrewitalizowany budynek to tylko pierwszy etap planowanego osiedla. Wkrótce wyremontowany zostanie stojący w pobliżu pofabryczny budynek, dobudowany zostanie niższy blok i utrzymane w podobnym stylu dwie miejskie wille. Plusem całej inwestycji jest stosunkowo niska cena. Mieszkania w lofcie zaczynają się już od 3,4 tys. zł za jeden m kw. są zatem dużo tańsze niż nowe bloki w miastach wojewódzkich.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Mieszkania w starym spichlerzu [KAZIMIERZ DOLNY]
Ognista cegła i ciemne szkło. Nowy biurowiec z Łodzi
Ekskluzywne osiedle dla wybrednych. Tak się mieszka w Katowicach [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Młyn Żytni. Lofty na każdą kieszeń [ZDJĘCIA PRZED I PO]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej