Domy na wodzie w Mielnie
Pływające domy nie są już wyłącznie domeną holenderskich miast. Coraz częściej można zobaczyć je w Polsce
Nowoczesne, pływające domy w Mielnie zostały zaprojektowane przez Marcina Baranowskiego i Macieja Kufla. Znalazły się one nad jeziorem Jamno. Są one dostępne dla każdego, można je wynająć nawet na kilka dni.
Tak zwane houseboaty nie mają w Polsce uregulowanego statusu prawnego dlatego formalnie w rejestrze figurują jako jachty. Obiekty zostały zaprojektowane tak, że można je z łatwością transportować drogą lądową co sprawia, że te mogą być usytuowane niemal w dowolnym miejscu: na rzece w centrum miasta czy malowniczo położonym jeziorze. Mimo skromnych rozmiarów architektom udało się rozplanować wnętrze tak, aby w środku znalazło się wszystko czego można oczekiwać od normalnego budynku mieszkalnego.
Podstawę konstrukcji obiektów stanowi pływak z siatkobetonu, który połączony ze szczudłowym cumowaniem zapewnia jej stabilność nawet przy silnym wietrze. Zastosowana konstrukcja sprawia, że domki nie muszą być wyciągane z wody w okresie zimowym i można z nich korzystać przez cały rok.
Projektując domy na wodzie myśleliśmy o ekologii i naturze, dlatego wśród materiałów budowlanych i wykończeniowych dominują drewno i beton - opisują architekci.
Naturalne materiały widać zwłaszcza we wnętrzu. Pokoje niemal w całości ozdobione są drewnianymi elementami. Elewację wykonano ze świerka skandynawskiego.
Do wykończenia domów staraliśmy się nie używać chemii, dlatego elewacje i wnętrza zostały wykonane z nieimpregnowanego drewna, które będzie naturalnie się starzeć - dodają projektanci.
Do ekologii nawiązują też umieszczone na dachu solarne panele, które pomagają ogrzać domki w chłodniejsze dni.
Domki powstały w kilku wariantach. Jedne posiadają ogromne, panoramiczne okna, przez które można podziwiać krajobraz okolicy, inne wyposażone są w silnik, który umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się po jeziorze.
- Więcej o:
Lustrzany dom pod Warszawą. Jak powstają lustrzane domy?
Niezwykłe domy Romana Rutkowskiego [ZDJĘCIA]
Przyszłość miast leży nad rzekami [WYWIAD]
Dom Na Wodzie we Wrocławiu - pierwszy w Polsce!
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób