Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Plakatem w miejski nieład

red

Jak Polacy dbają o publiczną przestrzeń? Dlaczego nie sprzątają po swoich psach? Te plakaty, mają sprawić, że zaczniemy inaczej postrzegać nasze najbliższe otoczenie

Zakończyła się wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie. Prezentowano tam plakaty przygotowane w ramach 15. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie plakatu, który będzie głosem w dyskusji na temat publicznej przestrzeni.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zmierzyć się z pytaniami, które coraz częściej nurtują opinię publiczną i dotyczą wspólnej troski o nasze otoczenie. W konkursie zwyciężył plakat Adriana Gruszeckiego, studenta II roku Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dlaczego ten plakat? Bo to dobry pomysł, inteligentnie sformułowany komunikat oraz prosta forma i odpowiedni graficzny język. Wybraliśmy projekt, który oparty jest na dobrym pomyśle. Metalowe kolce, którymi okleja się gzymsy i wnęki budynków, żeby ochronić je przed odchodami gołębi, zostały przytwierdzone do ławki. Autor plakatu nie wyjaśnia, kto i dlaczego je przytwierdził. Może zrobił to nazbyt gorliwy administrator, by ochronić ławkę przed zniszczeniem - mówi Janusz Górski, profesor ASP w Gdańsku, kurator konkursu.

W sumie do konkursu zgłoszono 530 projektów. Prócz nagrody głównej przyznano kilka wyróżnień. Najlepsze plakaty można zobaczyć w galerii TUTAJ.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Miasto, które bawi. Humorystyczne instalacje niemieckiego artysty
Która toaleta stanie w Płocku? Głosowanie w konkursie Koło
Architektura na plakaty! Najlepsze polskie budynki w graficznym wydaniu

Skomentuj:

Plakatem w miejski nieład

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej