Lustrzany dom pod Warszawą. Jak powstają lustrzane domy?
Dom lustrzany to pomysł architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Parter został pokryty alucobondem - materiałem imitującym lustro, przez co cały budynek zdaje się unosić w powietrzu.
Lustrzany dom pod Warszawą - alucobond w roli głównej
Lustrzany dom jednorodzinny zaprojektował Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt. Budynek zlokalizowany został w podwarszawskim Izabelinie w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Dom ma mieć dwie kondygnacje, a jego całkowita powierzchnia wyniesie 400 m kw. Projekt budynku oparto na dwóch, poziomo zestawionych ze sobą bryłach. Elewacja dolnej części została niemal całkowicie pokryta alucobondem - materiałem imitującym lustro.
„W projektach stosuję alucobond – aluminiową płytę kompozytową, składającą się z dwóch zewnętrznych blach aluminiowych, wypełnionych rdzeniem mineralnym. Taka płyta może mieć właściwości lustrzane bądź pozostawać w neutralnym kolorze”
– mówi Marcin Tomaszewski.
Alucombond jest twardy i niezwykle wytrzymały. Pokrytej nim elewacji nie trzeba odnawiać ani odświeżać, a jeżeli zajdzie konieczność – wystarczy umyć powierzchnie czystą wodą.
Zastosowanie alubocondu ma sprawić, że odbijający się w lustrzanych płytach las stanie się częścią budynku, a biała bryła piętra będzie sprawiać wrażenie, że unosi się w powietrzu. Projektanci uzyskali w ten sposób ciekawy efekt przedłużenia lasu i zatarli granicę między budynkiem a naturą.
Zobacz także: Lustrzany domek ożywił zaniedbany plac zabaw>>
Lustrzany dom - projekt
W środku, w parterowej części zaprojektowano strefę dzienną i techniczną oraz pokój gościnny z toaletą. Część dzienną stanowi otwarta kuchnia, jadalnia i salon. Część techniczna to garaż, który będzie mógł pomieścić dwa samochody oraz kotłownia. Projekt domu przewiduje też powstanie sporej wielkości tarasu, do którego można się dostać bezpośrednio z salonu i holu wejściowego. Na drugim piętrze architekci zaplanowali strefę prywatną domowników. Znajdą się tu dwie sypialnie z łazienkami, pokój biurowy i pralnia.
Jak powstają lustrzane domy?
Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM zaprojektował do tej pory kilka lustrzanych domów – każdy różni się zarówno bryłą, jak i miejscem elementów lustrzanych na fasadzie. Czym właściwie są domy lustrzane? Terminem tym określa się bryłę domu o tradycyjnej budowie, której zewnętrzna elewacja wykończona jest materiałem imitującym lustro.
„Domy lustrzane to tak naprawdę nieskończenie wiele możliwości. Do tej pory każdy dom lustrzany, który zaprojektowałem, jest inny. Jeden z projektów jest w całości domem lustrzanym, drugi tylko do połowy, ponieważ fasada jest pokryta materiałem tylko na parterze. Jeszcze inny natomiast wygląda, jakby były to dwa osobne domy, dopiero z bliska widać, że to rozwiązanie zostało zastosowane pośrodku”
– mówi architekt Marcin Tomaszewski.
Działka domu, który ma zostać zaprojektowany, jako tzw.: „lustrzany”, powinna być zlokalizowana w miejscu, w którym możliwe jest równomierne i niestanowiące chaosu odbicie. Przy projektach domów lustrzanych bierze się pod uwagę jednolity krajobraz, który idealnie odbije się w materiale – dokładnie tak, jak w lustrze.
Zobaczcie inne lustrzane domy, zaprojektowane przez pracownię REFORM Architekt:
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom-mikrus z Krakowa
Dom dla W w Warszawie - świetna przebudowa szeregowca z lat 70.
Dom ozdobiony wapieniem. Stoi pod Zawierciem
Dom w lesie pod Warszawą. Circle Wood House jest jak wycięty pień
Dom na skarpie w Katowicach. Unosi się nad zboczem góry
Nowoczesny dom na zboczu skarpy w Płocku
Dom w lesie na Płaskowyżu Nałęczowskim
Dom w lesie i nietypowe ogrodzenie. Polski patent na design