Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stara Kopalnia w Wałbrzychu zyskała drugie życie

red

Kopalnie w Polsce w momencie ich zamknięcia nie muszą być zapominane i wymazywane z map. Wałbrzych pokazuje jak można dać im drugie życie

W Wałbrzychu zakończył się pierwszy etap rewitalizacji kompleksu Starej Kopalni. Pracownia architektoniczna Nizio Design International przygotowała projekt jej rewitalizacji. Opracowała program funkcjonalny oraz użytkowy obiektu i przekształcenia go w nowoczesne centrum nauki i sztuki. Studio jest głównym projektantem założeń urbanistycznych, ścieżki dydaktycznej ekspozycji stałej, obiektów zewnętrznej i małej architektury oraz planu zagospodarowania terenu.

Dawna kopalnia w Wałbrzychu to jedna z najstarszych kopalni węgla kamiennego na świecie. Jej początki sięgają XVIII wieku. Działała przez ponad 200 lat, aż do 1996 r. Teraz wróciła w nowej odsłonie. Budowlany etap rewitalizacji zakończył się w listopadzie 2014 r. Do dyspozycji zwiedzających oddano wówczas część z kilkunastu pokopalnianych obiektów wschodzących w skład historycznego kompleksu KWK Julia.

Goście Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mogą już oglądać między innymi budynek dawnej Łaźni Łańcuszkowej, z którego teraz korzysta Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych. W obiekcie znalazły się przestrzenie, gdzie będą organizowane spektakle teatralne i koncerty. Budynek mieści nowoczesną salę taneczną WOK, przebieralnie, pokoje dla instruktorów, sale do ćwiczeń wokalnych i pomieszczenia reżyserskie. Na ostatnim piętrze tego budynku ulokowana jest pierwsza część projektowanej przez Nizio Design International ekspozycji - przestrzennej instalacji, która obrazuje górniczy szlak turystyczny.

Innym zrewitalizowanym budynkiem jest dawna siedziba Starej kotłowni. Projektanci przekształcili ją w Centrum Wystaw Czasowych. Kolejnym z budynków jest dawna Wieża Chłodnicza, która obok dwóch szybów stanowi najwyższy punkt widokowo-świetlny kompleksu. Wieża ma 25 metrów wysokości i ozdobiono ją specjalną, szklaną konstrukcją, która nocą jest podświetlona. Wnętrze Wieży Ekologii zostało zaplanowane jako przestrzeń ekspozycyjna. Prezentowane tu będą zagadnienia związane z wodą i ekologią.

W projekcie budowlano-wykonawczym założeń architektonicznych rewitalizacji uczestniczyła również firma architektoniczna WPA Wilisowski z Wrocławia oraz biuro Pas Projekt.

Na teren obiektu prowadzi zwiedzających specjalny korytarz-instalacja. Jego ażurowa konstrukcja ma nawiązywać do górniczej spuścizny. Korytarz wykonano z ocynkowanej stali i również tutaj będą się odbywały wystawy czasowe.

To tylko niektóre ze zrewitalizowanych obiektów. W sumie Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu ma 4 hektary powierzchni. Powstały tu przestrzenie do działalności m.in. Centrum Ceramiki, Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa oraz Muzeum Geologii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stara Kopalnia w Wałbrzychu zyskała drugie życie