Nowy terminal na warszawskim lotnisku
Oficjalne otwarcie zmodernizowanej części terminalu A nastąpi w maju. Projekt przebudowy opracowała hiszpańska pracownia Estudio Lamela















Zmodernizowana część terminalu A na lotnisku Chopina do tej pory była ze względu na swoją kolorystykę określana mianem "buraczkowej". Teraz dominuje tutaj biel. Dzięki przebudowie terminalu udało się stworzyć 48 stanowisk do odprawy pasażerskiej check-in i zbudować dodatkową kondygnację, która przeznaczona została na biura.
Właściwie należy powiedzieć, że to nie odświeżony, ale całkiem nowy terminal. Dzięki tej modernizacji podniesie się komfort obsługi pasażerów, a przepustowość portu wzrośnie z 12 do 22 mln pasażerów - powiedział stołecznej Gazecie Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.
Po trwającej pięć lat przerwie pasażerowie będą znów mogli korzystać z tarasu widokowego. Oddzielony on został od płyty lotniska pancerną szybą. Na tarasie pojawi się kawiarnia i sklep z pamiątkami. Prócz tego w pozostałej części terminalu powstanie 25 nowych lokali usługowych i handlowych. W nowym terminalu znalazło się też ambulatorium, pokój modlitw dla osób różnych wyznań i dwa saloniki biznesowe.
Ważnym elementem inwestycji jest poprawa skomunikowania terminalu z podziemną stacją kolejki miejskiej, która łączy lotnisko z centrum Warszawy. Do tej pory dojście do niej było dość kłopotliwe ze względu na kręte korytarze i słabe oznakowanie. Teraz zbudowano przejście podziemne, które bezpośrednio łączy terminal ze stacją kolejową.
Dodatkowo na dachu terminalu zamontowano panele z ogniwami fotowoltaicznymi. Pokrywają one 80 proc. powierzchni dachu. Władze lotniska szacują, że pozwolą one wyprodukować rocznie nawet jeden megawat prądu.
- Więcej o:
Lotnisko w Baku z nagrodą Red Dot [ZDJĘCIA]
Dworzec Warszawa Zachodnia niemal cały ze szkła [NOWE WIZUALIZACJE]
Lotnisko w Lublinie Ulubieńcem Polski
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację