Biurowiec Green Day we Wrocławiu
Budynek zaprojektowali architekci z pracowni MAĆKÓW PRACOWNIA PROJEKTOWA. Usytuowany jest on w centrum miasta u zbiegu ulic Szczytnickiej i Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Projektując budynek architekci uwzględnili bliskość ważnych budynków Wrocławia. W sąsiedztwie biurowca znajduje się Ostrów Tumski, budynki uniwersyteckie, gmach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Muzeum Narodowe. Architekci zaprojektowali biurowiec tak, by na parterze znalazły się lokale usługowe i handlowe. Pozostałe piętra w całości zajęły biura.
W projektowaniu myśleliśmy o wymagającym urbanistycznym kontekście, wynikającym z sąsiedztwa katedry czy biblioteki uniwersyteckiej. Nie chcieliśmy, by była to kolejna fabryka dla białych kołnierzyków, ale niepowtarzalny gmach - powiedział wrocławskiej Gazecie architekt Zbigniew Maćków.
Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest aluminiowa mozaika przy wejściu. Biurowiec ma jasnoszarą elewację, którą przecinają równomiernie rozmieszczone okna.
Budynek ma spełniać najwyższe standardy ekologiczne. Architekci zaprojektowali go tak, by 80 proc. stanowisk miało naturalne oświetlenie. Dodatkowo wyposażono go w windy, które mogą odzyskiwać energię podczas hamowania. Ważna jest też bliskość przystanku tramwajowego i drogi rowerowej.
Zakładamy, że większość przyjeżdżających zrezygnuje z samochodu i wybierze bardziej przyjazne środowisku środki transportu - powiedział Michał Zawadzki, główny projektant Green Day.
W sumie w budynku pracuje ponad 2 tys. osób.
Skomentuj:
Biurowiec Green Day we Wrocławiu