Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Biuro o dwóch twarzach. Niby grzecznie, ale...

kambi

Jak z biura stworzyć idealne miejsce do pracy, ale również odpoczynku? Przed takim zadaniem stanęły projektanci z katowickiej pracowni bro.Kat

Projektantki stworzyły wnętrze biura informatycznego firmy b&t Skyrise. Powstało ono w poddanym gruntownej modernizacji budynku. Do zaaranżowania było ok 300 m kw. powierzchni podzielonej na dwie, zupełnie różne przestrzenie. Pierwsza miała wąski korytarz i mniejsze pomieszczenia po bokach, a druga (większa) podzielona była masywnymi słupami. Taki układ pomieszczeń stwarzał pewne ograniczenia.

Wyzwanie, które przed nami postawiono wymagało całkowicie nowego spojrzenia na funkcje, które powinno spełniać miejsce pracy. Inwestor chciał stworzyć biuro nietuzinkowe, które pobudza kreatywne myślenie i odcina się od korporacyjnego spojrzenia na pracownika  - tłumaczą projektantki.

W efekcie projektantki wydzieliły w części administracyjnej strefę wejściową, która teraz służy jako sekretariat. Znalazła się tu duża lada, szafa na dokumenty oraz poczekalnia dla klientów. Biura administracyjne zostały oddzielone od strefy wejściowej ścianką z poliwęglanu zamocowanego do metalowego rusztu. Przenikające przez nią światło ma sprawiać wrażenie lekkości.

Prawdziwe pole do popisu architektki miały w większej części pomieszczenia. Chciały w niej stworzyć strefę, w której pracownicy będą mogli ze sobą swobodnie rozmawiać, tworzyć podzespoły i wymieniać się pomysłami.

W powstałym "open space" znalazło się 26 biurek. Wydzielono tu także salę konferencyjną, która służy pracownikom jako miejsce do wspólnych konsultacji i spotkań.

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że biuro w całości utrzymane jest w spokojnej, stonowanej kolorystyce. Jednak biuro ma też swoje drugie, bardziej dynamiczne oblicze.

Wzdłuż głównej sali umieszczono pozostałe funkcje, tj. kuchnię, toaletę, garderobę, pomieszczenie do prowadzenia rozmów telefonicznych i serwerownię. Pomieszczenia te zostały zaprojektowane w jaskrawych, intensywnych kolorach. Obok nich powstał tzw. pokój kreatywny, w którym pracownicy mogą zrobić sobie krótką przerwę i pograć w piłkarzyki.

Miało to być miejsce, gdzie można byłoby oderwać się na moment od pracy, odpocząć czy porozmawiać. Chcąc podkreślić relaksacyjny charakter pokoju, na podłodze zaprojektowano wykładzinę ze sztucznej trawy - dodają projektantki.

Mniejsze pomieszczenia od sali głównej oddziela ścianka z matowego poliwęglanu, która rozprasza światło i dyskretnie informuje o ich obecności.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Hostel z Katowic inspiruje! Siedem pracowni, siedem różnych pomysłów na pokój [ZDJĘCIA]
Metamorfoza tygodnia: mieszkanie w familoku
Biurowiec Silesia Star. Nowy sąsiad BRYŁY ROKU 2011!

Skomentuj:

Biuro o dwóch twarzach. Niby grzecznie, ale...

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej