Łódź - rusza najdroższy remont w historii! [WIZUALIZACJE]
Akcja rewitalizacji historycznego śródmieścia Łodzi nabiera coraz szybszego tempa. Prace obejmują nie tylko pojedyncze kamienice - w najbliższym czasie ruszy program rewitalizacji całych kwartałów zabudowy!
Zaniedbywane przez lata śródmieście Łodzi do niedawna odstraszało zamiast zachęcać potencjalnych turystów i inwestorów. Do destrukcji przyczyniły się zarówno zaniedbania ostatniego ćwierćwiecza, jak i nieudane próby modernizacji miasta podejmowane we wcześniejszych dekadach. Powojenna prasa codzienna rozpisywała się o pieszych ginących pod kołami samochodów, czego przyczyną miały być zbyt ciasne ulice i zbyt mała widoczność na skrzyżowaniach. Dążąc do udrożnienia ciągów komunikacyjnych nieprzystosowanych do ruchu kołowego o dużym natężeniu wyburzano zabudowę w narożnikach kwartałów. Poszerzano jezdnie rozbierając nierzadko całe pierzeje, czego efektem są widoczne do dziś w obrębie śródmieścia kikuty oficyn pozbawionych budynków frontowych.
Na przestrzeni ostatnich lat podejmowano szereg działań mających uzdrowić śródmieście. Nigdy jednak nie miały one tak szerokiego zakresu i kompleksowego charakteru, jak planowana na najbliższe lata rewitalizacja Centrum Łodzi. Objęty nią zostanie obszar, na którym znajduje się ponad 730 nieruchomości, z których 550 zakwalifikowano do remontu. Pracom konserwatorskim i restauratorskim poddanych zostanie blisko 300 zabytkowych budynków. Między nimi zostaną zaaranżowane obsadzone zielenią podwórza. Przebudowanych zostanie 19 ulic, wzdłuż których powstaną drogi rowerowe. Równocześnie przestrzeń wzbogacą nowe latarnie, meble miejskie oraz nowe nasadzenia.
Tomasz Piotrowski odpowiedzialny za program Mia100 Kamienic oraz rewitalizację Centrum przepowiada sukces całego przedsięwzięcia:
Ciężko będzie poznać ze to Łódź. Śródmieście za kilka lat ma szanse wyglądać jak centrum nowoczesnego europejskiego miasta.
i podkreśla:
Ważne żeby w tych zmianach aktywnie uczestniczyli mieszkańcy rewitalizowanych obszarów.
Obok mieszkań i lokali użytkowych w wyremontowanych kamienicach, powstaną także miejsca spotkań i rekreacji, przestrzenie gdzie można będzie organizować lokalne inicjatywy oraz małe targowiska. Plany zakładają także powstanie Łódzkiego Centrum Obywatelskiego, centrum aktywizacji kobiet, nowoczesnego domu dziecka oraz świetlic środowiskowych.
Ubytki z zabytkowej tkance miast uzupełnione zostaną nową architekturą. Wstępne wizualizacje pokazują jej ogólny charakter i gabaryty - ostateczna forma poszczególnych obiektów zostanie określona później, przez odpowiedzialnych za dane realizacje projektantów.
Wizualizacje przedstawiają możliwości zaaranżowania wybranych przestrzeni w centrum miasta, pokazują nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Pokazujemy jak zagospodarować puste ściany szczytowe, ale też jaką chcielibyśmy zobaczyć architekturę uzupełniającą narożniki i pierzeje - deklaruje Architekt Miasta Marek Janiak.
Janiak mimo swego przywiązania do form z przełomu XIX i XX wieku uważa, że nowa zabudowa powinna być zgodna z duchem współczesności, jak najbardziej różnorodna i twórczo dyskutująca z najbliższym otoczeniem.
To będzie największy i najdroższy remont w historii Łodzi - mówi Piotrowski.
Pozostaje zatem życzyć powodzenia i trzymać kciuki za Łódź.
- Więcej o:
Woonerf - pierwszy miejski podwórzec w Łodzi
Otwarcie EC1 w Łodzi. Od starej elektrowni do BRYŁY ROKU [HISTORIA INWESTYCJI]
Mia100 Kamienic. Łódzkie kamienice odzyskały blask! [ZDJĘCIA]
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą