Dom z czarnej cegły w Poznaniu
Budynek jest duży, ma pięć sypialni. Projektując go architekci musieli się zmierzyć z wieloma ograniczeniami
Dom zaprojektowany został dla czteroosobowej rodziny. Budynek znajduje się w poznańskiej dzielnicy Grunwald. Zaprojektowali go architekci z pracowni Easst.com (arch. Łukasz Sterzyński, arch. Marcin Sucharski). Życzeniem inwestora było zbudowanie dużego domu o powierzchni użytkowej wynoszącej 250 m kw. Architekci musieli więc zmieścić taki budynek na działce, której powierzchnia wynosi 290 m kw. Ograniczeniem był też front działki, którego szerokość to zaledwie 16 metrów.
Projekt stał się skomplikowaną łamigłówką, jednak im więcej ograniczeń tym ciekawszy jest proces projektowy - mówią projektanci.
Architektom udało się uzyskać wymaganą przez inwestora powierzchnię wznosząc budynek mający trzy kondygnacje. Taka wielkość domu pozwoliła w środku urządzić pięć dużych sypialni.
Elewacja budynku wykonana została z czarnej cegły. By ją wizualnie ocieplić projektanci wykorzystali drewno. Dodatkowo ściany ozdobiono stolarką w naturalnym kolorze dębu.
Chcieliśmy stworzyć elewację trwałą, łatwą w utrzymaniu i o nietuzinkowej kolorystyce jak na polskie warunki - wyjaśniają architekci.
fot. Easst.com
Ciekawie prezentuje się wiatrołap. W znacznej części został on wykonany ze szkła bez obramowań, przez co można odnieść wrażenie, że stanowi on swego rodzaju przedsionek ogrodu.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Katowice: dom na rozdrożu [ZDJĘCIA]
Dom z ceglaną elewacją. Jak zadbano o komfort akustyczny?
Nowoczesna willa w starym stylu [PROJEKT]
Niezwykłe domy Romana Rutkowskiego [ZDJĘCIA]
Skromnie i elegancko. Dom-kostka po metamorfozie
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju