Współczesna interpretacja górskiej chaty [PROJEKT]
Ledge House ma być współczesną odpowiedzią na dom w górach. Architekci postanowili zinterpretować tradycję na nowo
Projektując dom architekci z pracowni Zalewski Architecture Group chcieli wydobyć atut jakim jest górska lokalizacja budynku. Dlatego postawili go na sztucznej skalnej półce, dzięki której z okien można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego.
Skalna półka nawiązuje do tradycyjnej metody budowy drewnianych, górskich chat, które często umieszczano na podmurówce z kamieni. Bryłę takich budynków najczęściej wieńczono dwuspadowym dachem - najodpowiedniejszym dla rejonów, w których występują duże opady śniegu.
Gliwiccy projektanci zaprojektowali dom dla dwupokoleniowej rodziny. Ich klienci chcieli, aby z okien budynku można było podziwiać góry i rosnące w pobliżu drzewa.
Dom zaprojektowano w kształcie litery L. Dzięki temu w środku wydzielono osobne przestrzenie, z których mogą korzystać dwie rodziny. Dziadkom, jak osobom bardziej tradycyjnym, oddano jednokondygnacyjne skrzydło ustawione równolegle do poziomic. To część najsilniej związana z podłożem. Młodsi członkowie rodziny otrzymali ramię domu położone prostopadle do stoku.
Ledge House oparto na podmurówce z kamienia łamanego, które daje poczucie stabilności. Na nim oparto ściany z drewnianym deskowaniem oraz dachem z gontu. O jego nowoczesności świadczą jednak duże przeszklenia, brak okapów, okna dachowe i żelbetowy wysięgnik tarasu.
W strefach dziennych obu części budynku znalazły się ogromne okna. Architekci postanowili też wizualnie połączyć położoną niżej strefę dzienną z tarasem. Ten zamiar udało się osiągnąć dzięki kamiennej posadzce, która jest taka sama na zewnątrz jak i w środku domu.
Ma dawać domownikom wrażenie „biwakowania” na półce skalnej, niezależnie czy siedzi się w pokoju przy kominku, czy na tarasie - opisują projektanci.
Ciekawie wygląda też kuchnia, która dzięki wypiętrzeniu poddasza zyskała imponującą wysokość.
Skomentuj:
Współczesna interpretacja górskiej chaty [PROJEKT]