Dom z widokiem na 26 beskidzkich szczytów
Ten projekt jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. Bryła domu ze spadzistym dachem została rozbita na kilka części, tak by zminimalizować działanie silnego górskiego wiatru.
Projekt domu z widokiem na beskidzkie szczyty przygotowali architekci z pracowni: 100% Architekci Przemek Kaczkowski oraz Joanna Skórzyńska Architekci. Powstał on z myślą o stworzeniu domu, który będzie odpowiadał na wymagania inwestora i harmonijnie wpisze się w otaczający krajobraz.
Geometrycznie budynek został podzielony na trzy mniejsze bryły połączone jednym holem. Ich ustawienie zdeterminowane było funkcją, doświetleniem pomieszczeń i widokami górskiego krajobrazu. Aby budynek dobrze współgrał z otoczeniem architekci zaproponowali dach, którego zróżnicowana wysokość ma przypominać górskie szczyty.
Dachy trójspadowe są rozwiązaniem, które umożliwia racjonalne pogodzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni o dachach skośnych z wymogiem inwestora żeby dom był parterowy - twierdzą projektanci.
Architekci celowo rozdzielili strefę dzienną i prywatną na dwie części, nadając im kształt litery "V". Powstałe w środku taras i atrium są całkowicie odcięte od silnych wiatrów i od hałasu ulicy.
We wnętrzu zaplanowano powstanie trzech stref funkcjonalnych. Dwie bryły od strony ogrodu to część dzienna oraz prywatna, bryła od strony wjazdu pełni funkcję garażu i pomieszczeń technicznych. Wejście znajduje się od strony północnej, przez hol umieszczony w centralnej części budynku. Z holu można dostać się na zadaszony taras, który jest naturalnym przejściem pomiędzy domem a ogrodem.
Salon zlokalizowano w najbardziej wysuniętej, najwyższej części budynku. Przebywający tam mieszkańcy będą mogli cieszyć się wspaniałym górskim widokiem.
Część prywatna składa się z dwóch mniejszych sypialni ze wspólną łazienką i jednej dużej sypialni, która dodatkowo ma swoją łazienkę i garderobę.
Skomentuj:
Dom z widokiem na 26 beskidzkich szczytów