Dworzec w Gliwicach będzie nowoczesny i funkcjonalny [WIZUALIZACJE]
Będzie to największa inwestycja od czasu budowy gmachu w latach 1923-25. PKP chce dostosować obiekt do współczesnych standardów






Dla podróżnych największą nowością przebudowanego dworca będzie specjalny korytarz, który połączy hol dworca autobusowego i dworca kolejowego. Dzięki temu ci, którzy przesiadają się z autobusu na pociąg lub odwrotnie nie będą narażeni na złe warunki atmosferyczne.
Dworcowy obiekt zyska też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Mają temu pomóc linie zamontowane w posadzce. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne. Obniżona będzie część okienek kasowych. W budynku zostaną zamontowane windy. Zmieni się system informacji pasażerskiej. Stare tablice odjazdów i przyjazdów zostaną zastąpione nowoczesnymi tablicami elektronicznymi. Wymieniony będzie system informacji głosowej, z kolei monitoring ma poprawić bezpieczeństwo pasażerów.
Renowacja obejmie elementy historyczne, między innymi mozaikę, która znajduje się w holu głównym i drewniane sufity. Obiekt zyska nową iluminację i zegar, który zawiśnie nad głównym wejściem.
Prócz samego budynku wyremontowany zostanie tunel, z którego będzie można schodami ruchomymi wjechać na powierzchnię peronów. Te też przejdą metamorfozę. Na peronach pojawi się nowa nawierzchnia i zadaszenie.
Projekt przebudowy budynku powstał w pracowni architektonicznej PAS projekt Archi Studio. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2015 r.
- Więcej o:
PKP stawia pierwsze ekodworce. Będzie hit? [WIZUALIZACJE]
Podziemna stacja kolejowa w Lipsku. Tylko beton i szkło
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny