Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Memoriał Wolnego Słowa w Warszawie [ZDJĘCIA]

aru

Na wyremontowanym skwerze przy ul. Mysiej w Warszawie pojawił się Memoriał Wolnego Słowa. Projekt pomnika został wybrany w ogólnopolskim konkursie.

Rzeźbę, która przypomina czarną cenzorską kreskę zaprojektowali architekci Katarzyna Brońska, Mikołaj Iwańczuk i Michał Kempiński. Pomnik stanął w tym miejscu 5 czerwca.

Wstęga wykonana z pomalowanej na czarno stali nierdzewnej wkomponowana została w chodnik i przecina skwer na dwie części. Jej bieg - od wylotu ul. Mysiej i budynku KC PZPR w kierunku dawnego Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, który mieścił się przy Mysiej 5 - ma symbolizować proces sterowania cenzurą w komunistycznej Polsce.

Kulminacyjnym elementem pomnika jest moment, kiedy czarna stalowa płyta unosi się ponad powierzchnię placu. Odklejenie się i przecięcie czarnej kreski symbolizuje uwolnienie słowa, odsłonięcie wymazanych treści.

Bezpośrednim inicjatorem budowy pomnika był Marszałek Sejmu R.P. a obecnie Prezydent R.P. Bronisław Komorowski. Główną ideą monumentu było upamiętnienie wszystkich, którzy walczyli o wolne słowo.

- Bez tej rzeszy artystów, autorów, dziennikarzy, redaktorów, drukarzy, kolporterów i wielu, wielu innych - nie moglibyśmy od dwudziestu pięciu lat cieszyć się wolnością, budować społeczeństwa obywatelskiego i tworzyć niezależnej od kontroli i nacisku kultury - mówił podczas otwarcia prezydent Bronisław Komorowski.

Pomnik to nie jedyna zmiana przy Mysiej. Po remoncie ulica, która do niedawna służyła jako parking zamieniła się w elegancki plac wyłożony granitem. Zniknęły samochody, pojawiły się nowe drzewa i kamienne siedziska. W przyszłości w pobliżu pomnika będzie możliwość załadowania aplikacji na smartfon informującej o Memoriale.

    Więcej o:

Skomentuj:

Memoriał Wolnego Słowa w Warszawie [ZDJĘCIA]