Wielofunkcyjna pływalnia w Opolu. Co kryje w środku? [ZDJĘCIA]
To najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie. Jego charakterystyczną elewację pokryje bujna roślinność.




















Budowa nowoczesnej, krytej pływalni w Opolu rozpoczęła się jeszcze w 2011 r. Gotowy już obiekt oddano do użytku jesienią 2013 r. Projekt kompleksu powstał w warszawskiej pracowni STUDIUM Pracownia Architektury.
Pływalnia powstała na terenie kampusu Politechniki Opolskiej. Nowoczesny obiekt będzie mógł być gospodarzem zawodów sportowych o randze mistrzowskiej. W sumie budynek ma 5 tys. m kw. powierzchni, długi na 50 metrów basen sportowy, mniejszy basen rekreacyjny i basen solankowy. Wzdłuż basenu sportowego powstały trybuny. Jednocześnie mogą one pomieścić ponad pół tysiąca osób.
Obiekt nie jest zamknięty na studentów. Mogą korzystać z niego wszyscy mieszkańcy. Z myślą o nich w kompleksie znalazły się też pomieszczenia odnowy biologicznej, sauna i bar. Z budynku będzie też można korzystać przy bardziej oficjalnych okazjach. Powstała sala konferencyjna na 110 osób, którą dodatkowo można podzielić przesuwanymi ścianami na dwa mniejsze pomieszczenia.
Z zewnątrz najbardziej charakterystyczną częścią budynku są ściany krytej pływalni. Architekci z Pracowni Studium zaprojektowali w nich okrągłe okna. Mają one zapewnić optymalne doświetlenie wnętrza. Kolejna z elewacji dopiero po kilku latach pokaże swoje docelowe oblicze. W przyszłości pojawi się na niej roślinność, która spowoduje, że budynek będzie zmieniał swoją barwę w zależności od danej pory roku.
Inwestycję finansowało miasto Opole, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Politechnika Opolska.
- Więcej o:
Drapieżna Aula Uniwersytetu w Białymstoku
BRYŁA ROKU 2013 stoi w Łodzi [WYNIKI GŁOSOWANIA]
Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu [DUŻO ZDJĘĆ]
Floating Arena, nie tylko dla olimpijczyków
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u