Metamorfoza domu kostki. Skromny budynek z PRL-u zamienili w willę [ZDJĘCIA]
Typowy domek z PRL-u gruntownie przebudowano powiększając go o nową, biurową przestrzeń i klatkę schodową
Pochodzącą z 1979 r. willę na Wilanowie gruntownie wyremontowano w 2012 r. W latach 70. w Polsce Ludowej obowiązywało prawo, które ograniczało powierzchnię użytkową domów jednorodzinnych. By ominąć te przepisy, willę zbudowano stosując nietypowe rozwiązania. Każda kondygnacja budynku została przesunięta o 150 cm i zamiast trzech poziomów uzyskano aż sześć.
Projekt przebudowy willi opracował architekt Paweł Lis. Zadanie polegało na powiększeniu i przystosowania domu do funkcji biurowej przy jednoczesnym zachowaniu jego mieszkalnego przeznaczenia. Architekt musiał zmierzyć się z zastanym, nietypowym układem wnętrza i w efekcie powiększył powierzchnię budynku do 300 m kw.
Elewacja frontowa została wyburzona i w całości przeszklona. Z trzech półpięter usunięto wszystkie ściany działowe i częściowo zastąpiono je taflami szkła. Dzięki różnicy poziomów udało się zachować wyraźny podział funkcji a uwolniona kubatura zaczęła się swobodnie przenikać tworząc w całym domu wrażenie jednej otwartej przestrzeni. Efekt potęguje ogromna ilość światła, która dostaje się do wnętrza przez okna frontowe i częściowo przeszklony dach.
W środku domu wymurowano ścianę kominową i następnie wsparto o nią nową klatkę schodową. Do dwóch poziomów z pokojami dodano podwieszone balkony.
Wnętrza zdobią spokojne kolory. Białym ścianom towarzyszą użyte dębowe deski. Z kolei modernistyczny i nowoczesny wygląd zewnętrznej części potęguje wysunięta i ścięta pod kątem nadbudowa fasady oraz dobudowane wejście z wiatą garażową.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom przełamujący schematy. Drewniany dom z Wilna
Co czeka willę Łepkowskich z Warszawy? Społecznicy konta inwestor
Drugie życie domu kostki
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem