Kolejny zabytek uratowany? Rusza przebudowa fabryki porcelany w Katowicach
Budynki byłej fabryki porcelany w Katowicach mają szansę stać się ważnym punktem na architektonicznej mapie Śląska. Szansę na to daje przebudowa, która właśnie ruszyła
Na początek gruntowny remont przejdą dwa budynki - biurowiec byłej dyrekcji fabryki oraz dawna stajnia dla koni, która w ostatnim czasie pełniła funkcje magazynowe. Inwestycję przeprowadza Fundacja Giesche, która chce w tym miejscu utworzyć Park Przemysłowo-Technologiczny oraz centrum designu.
Historia fabryki porcelany sięga lat 20. minionego wieku. Od początku swojego istnienia była kojarzona z wysokiej jakości porcelaną stołową, która trafiała nie tylko na polskie, ale i europejskie stoły. W połowie lat 30. wyroby fabryki reprezentowały Polskę na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.
W latach 80. XX wieku na terenach fabryki powstał mały biurowiec, który swym wyglądem jednak mocno odstawał od otoczenia, dlatego inwestor planuje nadać mu teraz antracytową elewację i pionowe okna. Będzie to jedyny element Parku Technologicznego, który nie będzie miał ceglanej elewacji, mimo to ma dobrze współgrać z odnowionym otoczeniem. We wnętrzach wiodącą barwą ma być biel.
Drugi budynek (tzw. stajnia) zachowa swój typowy, fabryczny wygląd. Gruntownie odnowiona zostanie ceglana elewacja. Budynek po remoncie stanie się siedzibą Fundacji.
Początkowo w tzw. stajni trzymano konie, które ciągnęły wózki z porcelaną do pieca, później ten obiekt pełnił funkcje magazynowe - powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes Giesche Rafał Wyszyński.
Autorami projektu architektonicznego przebudowy fabryki są pracownie: TTAT oraz SXL z Katowic. Po zakończeniu prac teren "Porcelana Śląska Park" zaoferuje przestrzenie dla firm branż kreatywnych, laboratorium badawcze IT, laboratorium dizajnu i wzornictwa oraz Centrum Dizajnu i Centrum Mobilności.
Inwestor otrzymał dofinansowanie w wys. blisko 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Obecne prace budowlane powinny zakończyć się w czerwcu 2015 r. Później powinien rozpocząć się kolejny etap prac, który przewiduje utworzenie na terenie fabryki m.in. galerii artystycznej, muzeum porcelany i kawiarni. Na tym etapie inwestor chce współpracować ze studentami, którzy brali udział w konkursie architektonicznym "Porcelanowa XXII - Rewitalizacja" i opracowali koncepcje na zagospodarowanie terenu. Wśród pomysłów studentów znalazły się m.in. mocne przeszklenia budynków i skwery zieleni.
- Więcej o:
Drugie życie starej kotłowni. Olsztyn wie jak dbać o zabytki [ZDJĘCIA]
Desakralizacja po polsku. Kościół w Gubinie czeka rewolucja!
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio