Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze. Nowoczesna architektura pośród przyrody [ZDJĘCIA]
Nowy budynek ma być początkiem porządkowania chaotycznej zabudowy kampusu uczelni.
Plany budowy nowej siedziby dla Biblioteki Uniwersyteckiej pojawiły się już kilkanaście lat temu. Jednak dopiero przed rokiem udało się je zrealizować. Za projekt gmachu biblioteki odpowiada Biuro Architektoniczne NOW. Projektanci zaproponowali budynek o prostych kształtach, chcieli w ten sposób uporządkować układ przestrzenny i stworzyć miejsce, które w przyszłości może się stać nowym centrum kampusu akademickiego.
Patrząc na budynek od frontu można odnieść wrażenie, że został on umieszczony na wzniesieniu. Architekci zaprojektowali tutaj tarasowo ukształtowany plac, który stał się elementem ciągu pieszego łączącego budynki uczelni. Ponadto projektanci specjalnie podnieśli obiekt o jedną kondygnację - umożliwiło to powstanie czytelni w formie dwukondygnacyjnych sal z antresolami. Wykorzystano też bezpośrednie sąsiedztwo lasu - jedna z bocznych ścian budynku jest niemal całkowicie przeszklona, dzięki temu drzewa zdają się przenikać do środka.
W sumie budynek ma sześć kondygnacji, pięć nadziemnych i jedną podziemną. Projektanci wybrali ciemnoszary kolor elewacji. We wnętrzu dominuje minimalizm. Paleta barw ogranicza się do czerni, odcieni szarości i bieli.
Koszt budowy całej biblioteki wyniósł 30 mln zł.
- Więcej o:
Nowa Biblioteka w Helsinkach. Oprócz książek, sauna dla każdego!
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!