Dune, apartamentowiec na wydmach. Norweska wizja wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA]
Dune to najnowszy apartamentowiec na wybrzeżu Bałtyku. Powstał w Mielnie wedle projektu pracowni mellon architekci* ze Szczecina.
Inwestorem apartamentowca w Mielnie jest Firmus Domus należąca do Steina Knutsena, biznesmena z Norwegii działającego w Polsce. O większej wizji Knutsena było już głośno. Wcześniej na BRYŁA.PL publikowaliśmy wizualizacje Beach City, zaplanowanego z rozmachem kurortu w pobliżu Koszalina. Norweg chce zamienić ten kawałek zachodniego wybrzeża w jeden z największych i najbardziej luksusowych ośrodków turystyczno wypoczynkowych nad Bałtykiem.
Dune A ulokowany jest na granicy starego i nowego Mielna. W najbliższej okolicy są drobne domy rekreacyjne a także wielkokubaturowe ośrodki wypoczynkowe z lat 70-tych ubiegłego wieku. Apartamentowiec stoi prawie na plaży dzięki czemu wygląda jak wielki okręt tuż przed wodowaniem. Jego część podziemna od strony morza wbita jest w wydmę.
Jak pisze w założeniach autorskich Marek Sietnicki, główny projektant apartamentowca, Dune łączy w sobie nurt romantyczny z nurtem pragmatycznym. Strona pragmatyczna - to wykorzystanie walorów działki do maksimum, czyli zaprojektowanie jak największej ilości apartamentów z widokiem na morze. Strona romantyczna to chęć wpisania się w krajobraz nadmorski z plażą, wydmami, targanymi wiatrem trawami, krzakami i drzewami.
W efekcie bryła łączy romantycznie dynamiczną ekspresyjność płynnych i pozałamywanych linii, wspornikowych nadwieszeń tarasów i dachów , z pragmatycznie efektywnym rzutem, tak że nie da się ocenić czy forma jest wprost efektem racjonalnych przemyśleń o poszukiwaniu maksymalnie atrakcyjnych widoków z jak największej liczby mieszkań i przypisania tym mieszkaniom atrakcyjnych tarasów i loggii czy wynikiem gestu architekta w poszukiwaniu założonej dynamiki i ekspresji - opowiada architekt.
Dominujące białe, horyzontalne, ekspresyjnie płynne formy istotnie dobrze wpisują się w nadmorski krajobraz. Kojarzą się z estetyką architektury okrętowej - mają delikatne echa wielkich transatlantyków i nawiązującego do nich nurtu modernizmu. Na końcu jednego z tarasów ukształtowanego jak zaokrąglony pokład okrętu można, przy odrobinie wyobraźni, odegrać swoją wersję sławnej sceny z 'Titanica'. Charakterystyczne linie białych nadwieszeń bryły przywodzą na myśl dynamikę architektury niemieckiego ekspresjonizmu w wykonaniu Hansa Scharouna (patrz Schminke Haus).
Z tarasów Dune czuć powiew świeżości i jakości nie spotykanej dotychczas nad polskim Bałtykiem. Jest to pierwsza faza większego założenia, więc wkrótce możemy spodziewać się w tej okolicy następnych budynków do kolekcji.
*Projekt apartamentowca Dune powstał w szczecińskiej pracowni mellon architekci (Marek Sietnicki - obecnie s/a/s studio i Miłosz Raczyński - obecnie mellon architekci) w latach 2010-11 a budowa trwała od 2011 do 2013. Za architekturę krajobrazu wokół apartamentowca a także aranżację ogrodów na dachach odpowiedzialna jest pracownia bloogarden Olgi Sietnickiej.
Skomentuj:
Dune, apartamentowiec na wydmach. Norweska wizja wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA]