Jaki będzie plac Piłsudskiego po remoncie? [WIZUALIZACJE]
W połowie lipca rozpoczął się remont placu Piłsudskiego w Warszawie. Jego nawierzchnia będzie oświetlona wbudowanymi między granitowe płyty lampami
Koncepcję przebudowy przygotowali projektanci z pracowni OCA Architekci. Remont będzie szybki i zakończy się już 31 października. Plac Piłsudskiego to jedno z najważniejszych miejsc w Warszawie. To tam organizowana jest większość państwowych uroczystości. Jednak ciągle dla tej części miasta brakuje pomysłu i miejscowego planu zagospodarowania. Ratusz ma go przygotować już po remoncie.
Obecnie stan placu pozostawia wiele do życzenia. Sporo granitowych płyt popękało, nawierzchnia nie jest równa, a boczne części placu "ozdabia" najtańsza betonowa kostka.
Stan placu ośmiesza to miejsce. Z remontem nie można dłużej czekać. To naprawdę wstyd, że tak wygląda plac Piłsudskiego, na który trafiają delegacje ze świata na najwyższym szczeblu, składając hołdy przed Grobem Nieznanego Żołnierza - mówi Paweł Barański, szef Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta (SZRM), który prowadzi inwestycję.
Płyty kamienne zostaną zdjęte i przekazane do Zarządu Mienia Skarbu Państwa, kostka brukowa trafi do warszawskiego Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg. Wymienimy całą podbudowę pod nadzorem archeologów. Postawimy wyższe i lepsze maszty oświetleniowe. Do tych, które stoją, nikt nie chciał się przyznać. One oświetlały głównie same siebie, a nie sam plac - dodaje dyr. Barański.
Remont nie przyniesie wielkich zmian. Plac pokryje nawierzchnia z dwóch typów kamienia: szare, granitowe płyty oraz niemal czarne, grafitowe pasy. Oś Saska zostanie zaznaczona poprzez wbudowanie między płyty bardzo wąskich opraw z oświetleniem typu LED.
Wydaje się, że stołeczny Ratusz powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy plac Piłsudskiego powinien być wyłącznie pustym miejscem uroczystych defilad, czy też stać się atrakcyjną przestrzenią, którą warszawiacy chętnie by odwiedzali. Póki co funkcja placu się nie zmieni. Po remoncie będzie po prostu ładniejszy.
- Więcej o:
Zabytkowy dwór Sikorskich pod Bydgoszczą: "To była totalna ruina..."
Bydgoskie lofty w starym młynie. Odbudowali kompletną ruinę [oceń efekt]
Zrujnowany pałacyk odzyskał blask
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie