W obronie Hotelu Cracovia. Społecznicy protestują i zbierają podpisy
Rośnie grupa osób, które sprzeciwiają się wyburzeniu budynku hotelu Cracovia. Społecznicy zbierają podpisy w jego obronie, dołączysz?
W obronie Hotelu Cracovia oraz ładu przestrzennego w najbliższej jego okolicy wystąpiły Fundacja Instytut Architektury i stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Skupieni w tych organizacjach społecznicy rozpoczęli akcję protestacyjną "HOTEL CRACOVIA Pany", w ramach której wystosowali petycję do władz miasta i służb konserwatorskich. Organizacje mają nadzieję, że uda im się uchronić budynek przed przebudową, którą opisywaliśmy w zeszłym miesiącu tutaj.
Jak zaznaczają przeciwnicy wyburzenia budynku, Hotel Cracovia to ikona krakowskiego powojennego modernizmu i jeden z najbardziej nowatorskich obiektów lat sześćdziesiątych w Polsce. Podczas jego budowy po raz pierwszy w Krakowie zastosowano technologię ściany kurtynowej (było to też jedno z pierwszych zastosowań w Polsce). Gmach zaprojektował prof. Witold Cęckiewicz i to zespół architektów pod jego przewodnictwem opracował koncepcję budowy nowej Cracovii.
Budynek hotelu w latach świetności był symbolem luksusu i centrum życia towarzyskiego Krakowa. Jego nowy właściciel zamiast przywrócenia oryginalnego wyglądu planuje wyburzenie „Cracovii”, co już porównywane jest do zniszczenia warszawskiego Supersamu, czy katowickiego Dworca PKP - czytamy w petycji.
Hotel razem z Kinem Kijów tworzy dziś spójny, modernistyczny zespół, jednak plany budowy nowej Cracovii zakładają powstanie kilkukrotnie większego budynku o charakterze handlowym, który byłby przesunięty w stronę alei Focha zmieniając tym samym układ przestrzenny wylotu ul. Piłsudskiego, którego tradycje sięgają Planu „Wielkiego Krakowa” z 1910 roku. Sytuowany przez historyków architektury wśród najważniejszych projektów urbanistycznych XX wieku plac, choć dziś zaniedbany, stanowi jedyne w Krakowie skończone, modernistyczne założenie urbanistyczne tej skali.
Organizacje stojące w obronie budynku chcą zachęcić mieszkańców do składania petycji propagując wiedzę na temat historii hotelu, jego wartości i znaczenia. Specyficzna nazwa projektu "HOTEL CRACOVIA Pany" nawiązuje do stadionowego okrzyku, który ma świadczyć o osobistym zaangażowaniu w sprawie hotelu. Na facebookowym profilu akcji (tutaj) znaleźć można zdjęcia archiwalne, dokumentację projektową oraz film „Jowita”, który nagrywano m.in. w hotelowej restauracji.
Skomentuj:
W obronie Hotelu Cracovia. Społecznicy protestują i zbierają podpisy