Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Centrum handlowe w Miasteczku Wilanów

red, warszawa.gazeta.pl

Co go wyróżni? Między innymi trzy tunele, w tym pierwszy jeden wyłącznie dla rowerów

Galeria handlowa ma powstać w Wilanowie między ulicami: Przyczółkową, Branickiego i Gieysztora. Inwestor, firma GTS chce przyciągnąć do niej warszawiaków zapowiadając rozwiązania, których w stolicy jeszcze nie było:

Rynek centrów handlowych ewoluuje. Kiedyś wystarczyło zbudować wielkie pudełko ze ślepymi ścianami i ludzie do niego przyjeżdżali, bo mieli wszystkie sklepy w jednym miejscu. Dziś to nie gwarantuje sukcesu - mówi Alan Ickovicks, prezes firmy GTC.

Galeria ma składać się z dwóch części. W tej większej przestrzeń handlowa wyniesie ok. 60 tys. mkw., to tyle ile ma Galeria Mokotów. W początkowym projekcie budynek części A miał stanowić monolityczną bryłę, jednak po protestach mieszkańców, urbanistów i władz dzielnicy inwestor postanowił zmodyfikować swoje plany.

Kompleks zaprojektowali architekci z pracowni APA Wojciechowski oraz izraelskie biuro Moshe Tzur. Po zmianach budynek A został podzielony na kilka mniejszych, które będą przecięte ścieżkami stanowiącymi przedłużenie ulic Miasteczka Wilanów.

 

 

Jednym ze zgłaszanych postulatów było zagwarantowanie możliwości przejścia na wskroś przez budynek przez 24 godziny na dobę. Początkowo tego nie planowaliśmy, ale zleciliśmy dodatkowe analizy i myślę, że znaleźliśmy rozwiązania, które pozwolą nam na zapewnienie takiego przejścia - mówi Piotr Kroenke, dyrektor generalny GTC.

W nowej wersji projektu, od strony ulicy Przyczółkowej na elewacji budynku pojawiło się więcej przeszkleń. Inwestor chce w ten sposób pokazać, że centrum handlowe żyje i w ten sposób zachęcić do jego odwiedzenia. Ponadto inwestor chce wybudować trzy tunele, które ułatwią dojazd do galerii i zmniejszą korki na pobliskich ulicach. Jeden z tuneli zostanie wybudowany pod ulicą Przyczółkową, drugi znajdzie się obok i będzie przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów, a trzeci zostanie oddany pieszym i ułatwi mieszkańcom dotarcie do wilanowskiego pałacu.

W bezpośrednim sąsiedztwie galerii pojawią się trzy place, na których powstanie plac zabaw dla dzieci, oczko wodne i fontanny.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Biedronka w Zakopanem od Karpiel Steindel Architektura
Galeria Młociny tuż obok metra [WIZUALIZACJE]
Apartamenty za miliony. Tak deweloperzy projektują dla polskich elit

Skomentuj:

Centrum handlowe w Miasteczku Wilanów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej