Architektoniczne wisiory. Hit czy Kit?
Nietypowe naszyjniki zaprojektowały Roksana Przepiórkowska i Beata Kosok. Swoje projekty tworzą pod marką Architecture of Fashion (AOF) i inspirują się krajobrazem architektonicznym Śląska


Postindustrialny krajobraz Śląska to temat głównej części pierwszej kolekcji projektantek. Bardzo bliski autorkom pochodzącym z tego regionu. Tam mieszkają i projektują. Jak twierdzą - to region pełen inspirujących form, budowli i postaci. Budynki starych kopalni, zakładów przemysłowych i spichlerzy są rewitalizowane i wykorzystywane w nowy sposób. Tak też rzecz się ma z projektowaną biżuterią, która wykonywana jest materiałów rzadko używanych dla potrzeb mody - akrylowego szkła i stali chirurgicznej.
Priorytetem dla młodych projektantek było stworzenie produktu wysokiej jakości, ale o nietypowej formie. W kolekcji wisiorów widać szczególną fascynację śląską architekturą. Znacznych rozmiarów zawieszki nawiązują do znanych ikon modernizmu, takich jak katowicki Spodek, czy zburzony niedawno Dworzec PKP. Autorki nawiązują w niej także do obiektów postindistrialnych, a także najnowszych realizacji.
W pracach Architecture of Fashion (AOF) znajdziemy też transformacje form krzeseł z lat 60 oraz „królów polskich szos”, jak nieśmiertelny „Maluch” lub Polonez, a także formu geometryczne.
- Więcej o:
Zabytki architektury PRL kiedyś i dziś
Beton w uszach. Architektoniczna biżuteria na przekór kiczowatym świecidełkom [WYWIAD]
Najpiękniejsze polskie kościoły lat powojennych
Dworzec w Katowicach można było uratować, teraz jest już za późno
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u