Przystań wiślana dla mieszkalnych barek? Projekt studentów nagrodzony za granicą
Studenci architektury z Politechniki Warszawskiej odebrali w Paryżu nagrodę w międzynarodowym konkursie "Robert Auzelle Seminar". Projekt mariny miałby powstać w miejscu słynnego toru FSO na warszawskim Żeraniu





Przygotowany przez Michała Polaka i Łukasza Wenclewskiego projekt przewiduje wykorzystanie toru doświadczalnego FSO i utworzenie w jego miejscu mariny:
Praga to teren wykluczony. Zastanawialiśmy się nad koncepcją zagospodarowania toru doświadczalnego FSO. I doszliśmy do wniosku, że najłatwiej zintegrować go z terenami wiślanymi. To spore obszary położone nad rzeką. Dlatego zaprojektowaliśmy mały port - opowiada Michał Polak, student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Praca obu studentów wzięła udział w konkursie "Robert Auzelle Seminar", w kategorii Arturbain. Projektanci musieli uwzględnić potrzeby okolicznych mieszkańców oraz utworzyć projekt, który będzie w maksymalnym stopniu współgrał z przyrodą.
Port jest miejscem dla lokalnej społeczności. Marina połączona jest z Wisłą. Tamują tam barki mieszkalne. Ich cena jest niższa od średniej ceny mieszkań w Warszawie. Barki wytwarzane są w małej fabryce, którą zaplanowaliśmy nieopodal. W tej wytwórni pracę znajdują okoliczni mieszkańcy - dodał Michał Polak.
Kluczem do sukcesu studentów była przeprowadzona przez nich głęboka analiza oczekiwań mieszkańców tej części Warszawy, dzięki czemu powstały projekt nie jest ograniczoną dla garstki osób koncepcją, a idealną odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, która w ten sposób mogłaby zyskać atrakcyjne miejsce do integracji.
W sumie na konkurs wpłynęło 106 prac, które reprezentowały wiele państw. Studenci z Warszawy oprócz tytułu Grand Prix otrzymali 1,5 tys. euro nagrody.
- Więcej o:
Przyszłość miast leży nad rzekami [WYWIAD]
Największe w Europie wodne skrzyżowanie! Niezwykły wyczyn inżynieryjny
Tonący dom "Maison dans la Loire"
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u