Olsztyn: Muzeum Nowoczesności w zabytkowym tartaku
W Olsztynie ma powstać Muzeum Nowoczesności. Architekci z pracowni MP Studio Projekt zaadaptowali na ten cel zabytkowy tartak Raphaelsohnów
Historyczny budynek tartaku pochodzi z końca XIX wieku i przed laty znajdował się w ówczesnej, przemysłowej dzielnicy miasta. Rewitalizacja zabytku i utworzenie w nim Centrum Techniki i Rozwoju Regionu zakłada przede wszystkim poprawę stanu technicznego obiektu i przystosowanie go do nowej funkcji muzealnej.
Według planów architektów wszystkie ściany szkieletowe budynku zostaną zachowane i poddane konserwacji. Planowane jest też lekkie obniżenie terenu i wewnętrznych posadzek, co pozwoli wydobyć elementy drewnianej konstrukcji ścian oraz ceglanych i kamiennych cokołów. Jest to niezbędne do dalszego utrzymania drewna w dobrym stanie technicznym.
Projekt zakłada również przywrócenie zachodniego ryglowego szczytu głównej hali i „uwolnienie” poprzedzającej go przestrzeni, która będzie funkcjonowała jako forma historycznego dziedzińca. Dziedziniec ze względów funkcjonalnych planowany jest jako przeszklony hol, a wszystkie wtórne podziały wnętrza zostaną wyburzone, tak by obiekt w jak największym stopniu nawiązywał do swojego pierwotnego wyglądu.
Jednak obecny obraz tartaku różni się od tego, znanego sprzed kilkuset lat. Budynkowi brakuje m. in. komina. Istnieją plany by go odbudować stosując nowe materiały i powierzyć mu zupełnie inną funkcję. Nowy komin miałby być tarasem widokowym:
Byłaby to konstrukcja betonowa obłożona cegłą pochodzącą np. z rozbiórki - wyjaśnia Małgorzata Zyskowska, architektka przygotowująca koncepcję.
Jednak pomysł na taras widokowy w takiej formie nie wszystkim się spodobał. Licząca 20 metrów "wieża" mogłaby być kłopotliwa w użytkowaniu i kosztowna. Atrapa komina wraz z tarasem mogłaby raczej przypominać małą, morską latarnię a nie komin.
Dlatego uważam, że najlepszym pomysłem jest przeniesienie tutaj historycznego komina - mówi Rafał Grabowski, właściciel firmy konserwatorskiej, która jest podwykonawcą robót.
Grabowski poinformował, że około 70 kilometrów od Olsztyna odnalazł komin, który będzie dobrze pasował do zabytkowego tartaku. Według niego komin mógłby zostać rozebrany cegła po cegle i następnie dokładnie odtworzony, jednak powstanie takiej historycznej budowli oznaczałoby rezygnację z widokowego tarasu.
Taras widokowy czy komin? Ta decyzja należy do Miejskiego Ośrodka Kultury, który prowadzi całą inwestycję.
Skomentuj:
Olsztyn: Muzeum Nowoczesności w zabytkowym tartaku