Ulica Świętokrzyska w Warszawie - znamy projekt przebudowy!
W środę w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego otwarto wystawę "Plany na przyszłość", na której można zobaczyć jak po przebudowie będzie wyglądała ulica Świętokrzyska

Koncepcję przebudowy ulicy Świętokrzyskiej przygotowali architekci krajobrazu ze spółki Pleneria. Prace nad odnową ulicy mają rozpocząć się w chwili zakończenia budowy śródmiejskiego odcinka II linii metra.
Plany architektów zakładają oddanie większej przestrzeni pieszym. Widać do zwłaszcza na odcinku pomiędzy ul. Jasną a ul. Mazowiecką. Świętokrzyska w tym miejscu kierowcom pozostawia tylko po jednym pasie ruchu w każdą stronę plus dodatkowy do skrętów. Mniej ma być też miejsc parkingowych, na których po przebudowie zostawiać auta będzie można tylko równolegle do chodników.
Sporo zyskają rowerzyści. Dla nich przygotowano czerwone pasy rowerowe w jezdni, które są wydzielone od ruchu miejscami parkingowymi lub podwyższonymi krawężnikami. Nowością będą specjalne śluzy dla rowerzystów przy skrzyżowaniach, dzięki którym cykliści nie będą musieli w ścisku oczekiwać na zielone światło.
Architekci z Plenerii zakładają całkowite uwolnienie chodników od parkujących samochodów. Zamiast tego proponują przeszklone pawilony, w których mogłyby się znaleźć kawiarnie i mała gastronomia.
Fot. Dawos
Na wystawie BUW można zobaczyć wiele innych, ciekawych projektów. Intrygujący wydaje się plan przebudowy ronda de Gaulle'a. Zaproponowane rozwiązanie ułatwiłoby poruszanie się Nowym Światem. Ci, którzy chcieliby dostać się na Aleje Jerozolimskie musieliby skręcić przy dawnym Domu Partii, minąć przystanki tramwajowe i przejechać przez torowisko. Takie rozwiązanie ułatwiłoby pieszym spacerowanie wzdłuż Traktu Królewskiego.
Co sądzicie o planowanych zmianach?
źródło: warszawa.gazeta.pl
- Więcej o:
Plac Szembeka po remoncie [ZDJĘCIA]
Galeria Młociny tuż obok metra [WIZUALIZACJE]
Kolejny warszawski biurowiec do rozbiórki
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację