Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Biedronka w Zakopanem od Karpiel Steindel Architektura

red

Zamiast typowej blaszanej żółtej hali, drewniana elewacja nawiązująca do górskiej architektury. Zobaczcie Biedronkę w Zakopanem zaprojektowaną przez pracownię Karpiel Steindel Architektura.

Otwarty w 2013 roku zakopiański market zaprojektowali architekci z biura Karpiel Steindel Architektura. Obiekt znajduje się u zbiegu ulic Makuszyńskiego i Piłsudskiego, przy ruchliwym deptaku łączącym Krupówki z Wielką Krokwią. Zlokalizowany w tym miejscu sklep otoczony jest tradycyjnymi zabudowaniami i innymi budynkami o zróżnicowanej funkcji i dość niejednolitej strukturze.

W ten nieco niespójny kontekst architekci starali się wpisać obiekt handlowy, który spełniałby wymogi inwestora, a jednocześnie harmonijnie współgrał z dość trudnym otoczeniem. Dlatego zaproponowali prostą i dynamiczną formę, która nawiązuje do regionalnej zabudowy. Budynek zyskał nietypową elewację. Użyto naturalnego, kojarzącego się z Podhalem materiału - okładziny z drewnianych gontów.

Ten swoisty płaszcz, szczelnie otulający bryłę obiektu, wprost koresponduje z lokalną tradycją budowlaną i spaja go z otoczeniem. Natomiast zaproponowana nieregularna attyka, nawiązująca linią do tatrzańskich szczytów, nadaje całości dynamiki. Architektom zależało na podkreśleniu zakopiańskiego genotypu obiektu bez konieczności wpisywania w konstrukcję charakterystycznego dwuspadowego dachu, co mogłoby zakłócić funkcję handlową budynku.

Wspomniany charakter usługowy oraz totalność rozwiązania materiałowego zakładały stworzenie struktury zamkniętej, ascetycznej i powściągliwej, z minimalną ilością okien. Jedynie obszerne, całkowicie przeszklone wejście, wtopione w kraj południowej elewacji, rozbija ten masywny i nieprzenikniony drewniany płaszcz, pozwalając klientom na swobodne przemieszczanie się

- mówią architekci.

Obiekt ciekawie prezentuje się zwłaszcza nocą. W drewnianą otulinę wpisano oświetlenie, które dyskretnie podkreśla detale nieoszlifowanego gontu. Ładnie?

Udostępnij

Przeczytaj także

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe

Polecane

Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni
Hutnik zmienia się w Pieniny Grand. Nowa inwestycja w Uzdrowisku Szczawnica
Dom w polskich Tatrach. Urocza góralska chata, ale z nutą nowoczesności

Skomentuj:

Biedronka w Zakopanem od Karpiel Steindel Architektura

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej