Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

MikMak. Krzywe domki z Wrocławia

coolcia

Do tej pory, ekspresyjna forma architektury była kojarzona przede wszystkim z Danielem Liebeskindem. Okazuje się, że obiekty o takim kształcie są lubiane także, przez naszych rodzimych projektantów.

„MikMak House” to jedna z niesamowitych, w formie jak i funkcji, realizacji wrocławskiej grupy projektowej arc2 Fabryka Projektowa. Architekci współpracują z sobą od lat, są projektantami i deweloperami, bo sami inwestują w swoje niesamowite realizacje. Dzięki temu uczestniczą w swojej pracy od procesu projektowego po przekazanie go jego przyszłym właścicielom. Starają się aby ich architektura była oryginalna i wyróżniała się spośród współcześnie proponowanych form mieszkalnych.

Forma budynku mieszkaniowego, od samego początku miała być nietypowa. Sprzyjało temu niezdefiniowane, nieatrakcyjne i zaniedbane otoczenie. Wcześniej miejsce to zajmowane było przez starą cukrownią czy też istniejące koszary Armii Radzieckiej. Rozległe obszary zielone w tym park, pozwoliły na dynamiczny kształt nowego obiektu. Ideą projektu było stworzenie obiektu, który będzie stanowić zamkniętą kompozycyjnie całość, posiadająca początek, rozwinięcie i zakończenie. Budynek MikMak House to szesnaście segmentów, z których każdy wyróżnia inny kształt. To niespotykana zabudowa szeregowa, w której każdy dom jest jedyny w swoim rodzaju.

Mimo nietypowego na budownictwo mieszkalne kształtu, MikMak mieści w sobie w pełni tradycyjny podział domu na strefy: nocną, dzienną i gospodarczą. Każdy segment stanowi odrębne domostwo. W parterze pojawia się kuchnia, wc oraz pokoje dzienne, z widokiem na park i rzekę. Poziom wyższy stanowi strefa nocna: sypialnie, garderoba i łazienka. Ze względu na zróżnicowaną wysokość dachów, w czterech segmentach występuje trzecia kondygnacja, która jest dopełnieniem strefy dziennej lub nocnej danego domu. W pozostałych przypadkach poddasze jest nieużytkowe i mieści urządzenia techniczne obsługi danego segmentu.

Segmenty środkowe, to domy mieszkalne o powierzchni od 106-160 m2, segmenty skrajne są nieco większe i osiągają około 300m2. Każdy dom ma przydzielone dwa miejsca garażowe. Wszystkie domostwa łączy podziemny korytarz, który prowadzi do boksów garażowych. Dodatkowo, mieszkańcy mają tu dostęp do pomieszczenia pralni i kotłowni.

Łącznikiem estetycznym i architektonicznym, dynamicznej formy mieszkalnej, jest jednolita okładzina elewacji i dachu z patynowanej blachy tytanowo-cynkowej w kolorze szaro-niebieskim. Ujednolicona elewacja wraz z ekspresyjną formą, zależnie od pory roku komponują się różnorodnie na zielonym tle.

Budynek, ze względu na swoją połamaną formę, został wzniesiony w mieszanych technologiach budowlanych. Ściany zewnętrzne stanowią monolity betonowe, które w łatwy sposób opanowały swój nieregularny kształt. Pozostałe przegrody są wzniesione z bloczków lub żelbetonu. Konstrukcja dachu to złożony układ wielospadkowy, odmienny w każdym segmencie. W pierwszym segmencie zaprojektowano żelbetową konstrukcję zadaszenia, natomiast w pozostałych drewniane ramy , oparte na ścianach żelbetowych.

Dla autorów, budynek MikMak House, to nie tylko kolejna realizacja, którą mogą umieścić w swoim dorobku i portfolio. To także idealna wizytówka biura projektowego arc2 Fabryka Projektowa, które znajduje się dosłownie kilka kroków od dynamicznego budynku mieszkaniowego.

Skomentuj:

MikMak. Krzywe domki z Wrocławia