Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
Bezpieczny minimalizm w dzielnicy Redłowo.









Otwarty na wiosnę Pomorski Park Naukowo-Technologiczny powstał na terenie byłej zajezdni komunikacji miejskiej. Za projekt nowej rozbudowy odpowiadają architekci z pracowni AEC Krymow i Partnerzy. Tworząc szklaną bryłę architekci chcieli by stała się elementem miastotwórczym i przyczyniła się do rewitalizacji zaniedbanej części miasta - dzielnicy Redłowo.
Nowy budynek ulokowano wzdłuż pierzei alei Zwycięstwa oraz zadbano o charakterystyczną dla Gdyni wysokość budynków. Powstały też nowe przestrzenie publiczne, a wzdłuż alei zaprojektowano ścieżki rowerowe. By ułatwić pracownikom dotarcie do obiektu architekci postanowili wykorzystać bliskość kolejki miejskiej i większość funkcji biurowych i laboratoryjnych zlokalizowali w rejonie ul. Stryjskiej.
Budynek jest mocno przeszklony i pozbawiony zdobień. Ten bezpieczny minimalizm ma sprawić, że jego architektura szybko się nie zestarzeje i przez wiele lat będzie mógł być wizytówką tej części miasta. Być może stanie się odpowiednikiem paryskiego Centrum Pompidou.
fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta
Najemcami powierzchni w nowym obiekcie będą głównie firmy z branży nowych technologii: IT, inżynierii, automatyki, biotechnologii, ochrony środowiska i designu. Dla ich potrzeb powstały prototypownie i laboratoria. W nowym gmachu znalazło się miejsce dla gastronomii i pomieszczeń socjalnych. Jest też kilka sal konferencyjnych, z czego największa na 300 miejsc. W podziemnym parkingu przygotowano miejsca dla blisko 600 samochodów. Do nowego gmachu wprowadzi się 300 firm i ponad 2 tys. pracowników.
- Więcej o:
REMeiland. Restauracja na starej platformie
Nobel Tower, nowy wieżowiec w Poznaniu. Hit czy kit?
Nowa dzielnica Gdańska. Wyrośnie obok lotniska
Filharmonia w Hamburgu. Niemiecki dramat budowlany trwa
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu