Nowy ratusz w Konstancinie pod Warszawą [WIZUALIZACJE]
Znamy projekt nowego Ratusza w Konstancinie-Jeziornej. W konkursie wzięło udział 19 zespołów, zwyciężył projekt przygotowany przez pracownię Brzozowski Grabowiecki Architekci, gratulujemy!







Nowy ratusz ma znaleźć się z dala od najbardziej atrakcyjnej południowej części Konstancina, przy szosie, która prowadzi do Piaseczna. Taka lokalizacja to celowy zabieg urbanistyczny. Nowy ratusz ma bowiem pozytywnie wpłynąć na rozwój tej części miasta, a w przyszłości umożliwić powstanie nowej, atrakcyjnej dzielnicy.
Projektując nową siedzibę Ratusza architekci chcieli, by obiekt swoim wyglądem oddawał powagę urzędu, jaki reprezentuje, ale jednocześnie nie sprawiał wrażenia niedostępnej twierdzy:
Współczesna architektura samorządu powinna w bardzo wyważony sposób łączyć w sobie reprezentacyjny charakter, odpowiedni dla rangi sprawowanej władzy z jednoczesną rzeczowością i umiarem w formie. Bezwzględnie ważna jest również przejrzystość i otwartość, która powinna charakteryzować budynek urzędu nastawionego na jak najlepszy kontakt z obywatelem i społecznością - mówi Konrad Grabowiecki, z Brzozowski Grabowiecki Architekci
Budynek jest niski, jego południowe skrzydło ma dwie kondygnacje, które wieńczy dominanta w postaci wieży. To właśnie w niej architekci zaplanowali salę rady miasta. Pozostała część obiektu jest parterowa, pokryta dachami pulpitowymi, które skierowane są do wewnętrznego dziedzińca.
Nowy ratusz nie zamknął się na mieszkańców. Obiekt częściowo ma być w pełni dostępny, tak by był miejscem odwiedzanym nie tylko ze względu na potrzebę załatwienia urzędniczych spraw. Dlatego w części wschodniej zaplanowano powierzchnię na wynajem. Może znaleźć się tam na przykład bank, kawiarnia lub restauracja (każda z tych powierzchni ma dostęp do wewnętrznego patio). W zachodniej części znalazła się strefa obsługi mieszkańców oraz referaty urzędu. Również ta część bezpośrednio sąsiaduje z patio.
Projekt obiektu ma nawiązywać do Konstancina-Jeziornej jako miejscowości o uzdrowiskowym charakterze. Dlatego w projekcie istotną rolę odgrywa zieleń. Plac wejściowy zaprojektowany jest jako plac zielony. Dziedziniec wejściowy zdominowany jest przez dąb szypułkowy, który jest symbolem miasta. Z kolei drugi z dziedzińców - wewnętrzny, ma bardziej nieformalny charakter.
- Więcej o:
Surowa bryła Sądu w Ząbkowicach Śląskich
Budowa ratusza w Tolkmicku. Odtworzą zabytek sprzed kilkuset lat
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację