Surowa bryła Sądu w Ząbkowicach Śląskich
W niewielkich Ząbkowicach Śląskich oddano do użytku nowoczesny budynek Sądu Rejonowego. Jego architekci chcieli nawiązać do tradycyjnego, dolnośląskiego budownictwa. Udało się?











Projekt budynku opracował zespół architektów skupionych w R2 Biuro Projektów Rubik Lesław. Nowa siedziba sądu znalazła się na obrzeżach miasta, w dzielnicy, która obecnie ulega intensywnej i stosunkowo chaotycznej zabudowie. Architekci chcieli, aby budynek sądu dał początek procesowi urbanistycznego porządkowania tego terenu.
Gmach składa się z dwóch równoległych skrzydeł, które połączył prostopadły łącznik. Każde skrzydło ma trzy kondygnacje. Sprawiają one wrażenie surowych i monumentalnych. To uczucie łagodzi środkowa część budynku, która od zachodniej strony zakończona jest salą konferencyjną i elewacją w kolorze naturalnego drewna.
Pod nieco wysuniętą konferencyjną salą, architekci zaprojektowali małą fosę, która ma ograniczać zewnętrzny dostęp do tej części gmachu oraz doświetlać pomieszczenia znajdujące się w piwnicy. Takie zagłębienie dodatkowo sprawia wrażenie, że cały obiekt jest wyższy niż w rzeczywistości.
Główne wejście do budynku sądu znalazło się na frontowej ścianie. Dodatkowe architekci umieścili na ścianie tylnej, która sąsiaduje z parkingiem dla pracowników.
Bryła budynku jest surowa. Projektanci ograniczyli do minimum wszelkie dekoracje. Elewację budynku wykonano z naturalnego kamienia dzięki czemu ma ona zielonoszary kolor. Pozostałą część elewacji wyłożono okładziną w kolorze modrzewia. Stosując takie rozwiązania architekci chcieli nawiązać do tradycyjnego, dolnośląskiego budownictwa.
- Więcej o:
TROPICIELE MAKABRYŁ: Nowy sąd w Rybniku
Polska architektura ze środków publicznych
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny