Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Plac Nowy Targ. Modernistyczny rynek idzie do remontu

red

Plac Nowy Targ we Wrocławiu powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Na jego generalny remont władze miasta zdecydowały się dopiero teraz. Za projekt odpowiada pracownia Roman Rutkowski Architekci

Plac Nowy Targ ma ciekawą historię. Kiedyś był jednym z trzech rynków Wrocławia, ze słynną fontanną Neptuna. W latach 50. i 60., na powojennych zgliszczach wzniesiono wokół niego niskie bloki mieszkalne według projektu architektów: Ryszarda Natusiewicza, Włodzimierza Czerechowskiego oraz Anny i Jerzego Tarnawskich. Od wielu lat nieremontowany stał się betonową pustynią w centrum miasta. Remont zostanie przeprowadzony według koncepcji architektonicznej Romana Rutkowskiego, która otrzymała 1 nagrodę w zorganizowanym w 2010 roku konkursie.

Odnowiony plan ma zostać oddany do użytku latem, jednak nie od razu pojawią się na nim wszystkie zaplanowane obiekty. Na fontannę i Miejski Pawilon trzeba będzie jeszcze poczekać.

Architekci możliwie dużo czerpali z pierwowzoru. Starano się zachować geometrię i charakter miejsca, dlatego na płycie placu zastosowano regularną, kwadratową siatkę. Linie siatki wykonano z niedużej, czarnej kostki granitowej. Natomiast przestrzenie między nimi wypełniają betonowe płyty, o wymiarach 50 na 50 cm.

Symetryczne podzielenie placu umożliwi w przyszłości łatwe wydzielenie poszczególnych funkcji. Architekci przewidzieli dla placu kilka obiektów, z których najważniejszym będzie pawilon miejski o wymiarach 40 na 10 m. Znajdzie się w nim punkt informacji miejskiej, kawiarnia, kiosk oraz wyjście z podziemnego parkingu. Sam parking będzie miał 3 kondygnacje i pomieści nawet 300 samochodów.

Architekci nie zapomnieli o pierwotnej, targowej funkcji placu, dlatego zaprojektowali 9 namiotów targowych. Obiekty te mają mieć charakter tymczasowy, tzn. mają zajmować płytę placu tylko w godzinach handlu. Architekci zapewniają, że będzie je można szybko i łatwo składać.

Na płycie placu pojawi się też fontanna. Jej wymiary (20 na 20 metrów) mają zimą umożliwić adaptację obiektu na lodowisko. Jednak szczegółowy wygląd fontanny nie jest znany. Będzie ona przedmiotem osobnego konkursu, który prawdopodobnie zostanie przeprowadzony w 2015 r.

Projekt przewiduje powstanie ścieżki rowerowej we wschodniej części placu. Rowerzyści mają mieć też do dyspozycji 30 stanowisk, do których będą mogli przypiąć rowery. Z kolei w zachodniej części placu pojawi się punkt wypożyczania rowerów. Oprócz tego na placu pojawi się wiele specjalnie zaprojektowanych miejskich mebli. Usytuowanych zostanie 29 ławek, 20 leżaków i 30 pięciometrowych latarni.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

"Bloki to wasze ikony" [WYWIAD]
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards

Skomentuj:

Plac Nowy Targ. Modernistyczny rynek idzie do remontu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej