"Julia" powraca w nowej odsłonie [WIZUALIZACJE]
Zamknięta przed laty kopalnia w Wałbrzychu wkrótce stanie się nowoczesnym centrum kultury. Za projekt rewitalizacji odpowiada pracownia Nizio Design International







"Julia" w Wałbrzychu to jedna z najstarszych kopalni węgla kamiennego na świecie. Jej początki sięgają XVIII wieku. Działała przez ponad 200 lat, aż do 1996 r. Od tego czasu stoi opuszczona, lecz wewnątrz zachowało się sporo oryginalnego wyposażenia.
Już niedługo obiekt stać się ma ważną architektoniczną ikoną na kulturalnej mapie kraju. W starych murach powstanie min. muzeum, szkoła tańca i centrum edukacyjne. Nowy projekt rewitalizacji przygotowali architekci z pracowni Nizio Design International
Jedną z głównych atrakcji przebudowanej kopalni ma być długa na 2,5 km podziemna trasa turystyczna, umiejscowiona w „Lisiej sztolni”, którą kiedyś transportowano węgiel. W Starej Kopalni wyeksponowane zostaną ogromne maszyny górnicze, a goście będą mogli przebyć multimedialną ścieżkę edukacyjną. Oprócz części historycznej w „Julii” ma znaleźć się przestrzeń dla rozrywek i rekreacji.
Obiekt ma pełnić funkcję Parku Wielokulturowego, który ma składać się z centrum edukacyjnego, Ośrodka Pieśni i Tańca i Centrum Kultury Wałbrzych. Goście będą mieli do dyspozycji kilka punktów widokowych oraz będą mogli uczestniczyć w wystawach, koncertach i spektaklach.
„Julia” ma być też miejscem dla Europejskiego Centrum Ceramiki Unikatowej. Ma ono przypominać o historii Wałbrzycha, jako miasta z tradycjami w tej dziedzinie.
Pierwszy etap powstawania Parku Wielokulturowego Starej Kopalni ma zakończyć się pod koniec roku.
- Więcej o:
Postindustrialne dziedzictwo utracone [WYWIAD]
Lewitujący loft w Elektrociepłowni Szombierki
Nowe życie kopalni "Julia"
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u