Hotel Monopol w Zabrzu odzyskał dawny blask
Przed laty hotel był dumą zabrzan, niedawno dobiegł końca jego remont. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków





Budowa hotelu Admiralspalast rozpoczęła się w 1924 r. Trwała cztery lata. Projektantami gmachu byli berlińscy architekci Bielenberg oraz Moser. Ich projekt naśladował modny ówcześnie styl amerykańskich wieżowców. Mieszkańcy określali go mianem "drapacza chmur". Budynek stał się na tyle popularny, że przez długi czas był ulubionym motywem miejskich pocztówek. Po wojnie budynek pełnił funkcję hotelową do 1995 r. i od tamtego czasu nie przyjmował już gości.
Dopiero niedawno na remont elewacji zdecydowało się Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych. - Udało się ją nam przywrócić do pierwotnego stanu. Robotnicy wymienili tynki, zdobienia i blachę na kopule. Nowe są też okna. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków. Teraz, po ich zakończeniu, możemy powiedzieć, że przywracamy budynek miastu - mówi Aleksander Cichoń, dyrektor zespołu hoteli w WPUT.
Jednak co stanie się z budynkiem w przyszłości? Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych może samo zadbać o remont wnętrz, albo próbować sprzedać zabytek. Najbardziej prawdopodobna jest jednak opcja dzierżawy gmachu. Dyrektor Aleksander Cichoń liczy na to, że nowa elewacja przyciągnie najemców.
źródło: katowice.gazeta.pl
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną