Józef Sigalin (1909-1983). Pierwszy Naczelny Architekt Warszawy
Józef Sigalin jako Naczelny Architekt i kierownik prestiżowych warszawskich realizacji, przez trzy dekady współdecydował o kształcie stolicy. W przededniu 30-tej rocznicy jego śmierci w Muzeum Politechniki Warszawskiej rusza wystawa poświęcona życiu i działalności współtwórcy Biura Odbudowy Stolicy

Postać Józefa Sigalina od lat wzbudza ogromne kontrowersje. W gorących dyskusjach poruszana jest przede wszystkim jego zażyłość z Bolesławem Bierutem i oddanie komunistycznej władzy. Inni natomiast przypominają jego niezłomną postawę przy niezwykle skomplikowanym i trudnym procesie, jakim bez wątpienia była odbudowa stolicy. Sigalin, będący absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej od 1945 roku współtworzył Biuro Odbudowy Stolicy (BOS), a inwestycje powstałe pod jego kierownictwem - jak chociażby Trasa WZ czy Trasa Łazienkowska - do dziś znacząco wpływają na funkcjonowanie organizmu miasta. Również budowany pod jego kierownictwem Pałac Kultury jest chyba jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie Warszawy, a dla wielu mieszkańców i przyjezdnych, wręcz jej symbolem. Pomimo odmiennych głosów, pewne jest, że działalność Józefa Sigalina była niezwykle znacząca dla powojennych dziejów Warszawy. Jednak jego nazwisko nadal nie doczekało się należytego uhonorowania i upamiętnienia, choć archiwum BOS zostało wpisane przez UNESCO na listę najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości.
W ramach ekspozycji, która przywróci pamięć o warszawskim architekcie, zaprezentowane zostaną niepublikowane dotąd dokumenty, udostępnione przez Archiwum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy oraz rodzinę. Będą to m. in fotografie z budowy Trasy W-Z, MDM-u, Pałacu Kultury i Nauki, Trasy Łazienkowskiej oraz pamiątki osobiste.
Autorem scenariusza wystawy jest Andrzej Skalimowski z Instytutu Historii PAN, który obecnie pracuje nad biografią Józefa Sigalina.
Otwarcie wystawy odbędzie się 20 grudnia 2012 (czwartek) o godz. 11.00 w Muzeum Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 24.
Ekspozycja potrwa do końca stycznia 2013. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 - 15.50. Wstęp wolny.
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną