Metamorfoza starej nastawni PKP
Takiego miejsca jeszcze nie było. Zrujnowana nastawnia kolejowa w Poznaniu otrzymała drugie życie i nową funkcję dzięki projektowi Front Architects
"Nastawnia to budynek mieszczący urządzenia do zdalnego sterowania ruchu kolejowego, z którego ustawia się drogi przebiegu pociągów, przestawia zwrotnice oraz nadaje sygnały, np. za pomocą semaforów. Jej pracą kieruje dyżurny ruchu" - za Wikipedia
Jeszcze dwa lata temu poznańska nastawnia, wyjęta z użytku, była mocno zdewastowana. Secesyjny budynek przy Moście Teatralnym straszył pasażerów jeżdżących pociągami na trasie Berlin-Warszawa. Skazana na dewastację i zapomnienie jak większość podupadłych obiektów PKP, jednak ocalała. Budynek zyskał nowe życie i nową funkcję. Inwestor wymarzył sobie w jej wnętrzu kawiarnię. Oprócz niej, w budynku miał znaleźć się punkt informacji kolejowej, izba pamięci PKP oraz galeria sztuki. Tyle funkcji nie był w stanie pomieścić liczący 50 m kw. obiekt, dlatego konieczna była jego rozbudowa.
Zespół Front Architects zdecydował, że najlepiej dobudować do istniejącej bryły prostokątny pawilon. Chcąc zminimalizować jego obecność, zdecydowano, że będzie on tylko jednopoziomowy, a elewacja zyska grafitowy kolor. Dobudowany pawilon jest maksymalnie przeszklony. W efekcie, z wnętrza doskonale widać przejeżdżające pociągi oraz ludzi spacerujących w pobliskim Parku Wieniawskiego.
Otaczający Nastawnię teren, zagospodarowano tak, by latem pełnił funkcję kawiarnianego ogródka. Natomiast wnętrze budynku zdobią teraz stylizowane krzesła i fotele, które dobrze odnajdują się w zdominowanej bielą przestrzeni. Zaś na ścianach można odnaleźć motywy kolejowe, takie jak rozkład jazdy pociągów i tablice kierunkowe.
- Więcej o:
Nobel Tower, nowy wieżowiec w Poznaniu. Hit czy kit?
Stało się! Dworzec w Katowicach otwarty
Brytyjska Makabryła 2012. To "dewastacja zabytku"! Zgadzacie się?
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego