Sport Hauz, dom który nie pozwoli odpocząć
Chcesz włączyć telewizor? Najpierw będziesz musiał trochę poćwiczyć. Oto najnowszy pomysł poznańskiej pracowni Front Architects
Poznańscy architekci przygotowali koncept domu, który ma przypominać o roli, jaką powinna odgrywać aktywność fizyczna w życiu człowieka. Mieszkańcy mieliby przeciwstawić się "kanapowemu" stylowi życia i wykorzystywać wolne chwile na uprawianie sportu.
Architekci nawiązują w ten sposób do manifestu modernistów z początku XX wieku (na czele z Le Corbusierem), którzy w swojej pracy zwracali uwagę na szczególną rolę rekreacji towarzyszącej człowiekowi w jego własnym domu i w większej skali na osiedlach mieszkaniowych, czy w całych dzielnicach miast. Ówcześnie w miejscach tych funkcje wypoczynku i rekreacji stały się obowiązkowym elementem planowania przestrzennego. Architekci z Front Architects chcą w ten sposób odwołać się do tamtych założeń modernizmu.
Nawet złe warunki atmosferyczne nie powinny zniechęcić do aktywności fizycznej. Sport Hauz ma zachęcać mieszkańców do uprawiania sportu w każdych warunkach. Przyrządy do ćwiczeń mają być połączone z prądnicą i akumulatorem, dzięki czemu mieszkańcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd.
Kolejnym czynnikiem motywującym mieszkańców ma być sposób wyposażenia wnętrza domu, który ma możliwie dużo czerpać z wyglądu... sali gimnastycznej. W domu nie będzie krzeseł, a pozbawiony oparć zestaw wypoczynkowy pełni zarazem rolę materaca do ćwiczeń.
Jednak sami architekci przyznają, że Sport Hauz zwyczajnym domem nie jest: "Oczywista skrajność i przerysowanie przedstawionego konceptu są niejako z góry założone. W istocie chodzi o manifest, wołanie pośród wielu innych sposobów na propagowanie potrzeby fizycznej aktywności. Nigdy za mało nowych głosów w tej dyskusji" - komentują autorzy z Front Architects.
- Więcej o:
Fala Park. Sport na wysokim poziomie
Wilanów Office Park
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego
Rezydencja Biała pod Warszawą. Symbioza architektury i natury