Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Drugie życie domu kostki

red

Jak można zmienić oblicze typowego domku z PRL-u? Zobacz jak poradzili sobie z tym zadaniem projektanci z zespołu PL.architekci

Dom powstał dla sześcioosobowej rodziny i znajduje się pod Poznaniem. Pochodząca z lat 70 "kostka" była już zbyt mała dla tylu osób. Potrzebna była osobna przestrzeń dla każdego z trójki dzieci, rodziców oraz babci. Dlatego właściciel oraz architekci zdecydowali, że najlepszym rozwiązaniem będzie dobudowanie dodatkowych pomieszczeń. Dzięki nowej części dom potroił swoją powierzchnię, która teraz liczy 250 m kw.

Dom-kostka pod Poznaniem przed metamorfozą - fot. PL.architekci

W przebudowanym domu pojawiła się część garażowa, wygodna strefa dzienna z przestronną kuchnią, salonem i jadalnią, które z ogrodem połączył taras. Problemem była specyfika "gierkowskich domków" - ich parter był wyniesiony wysoko ponad ziemię, dlatego by ułatwić mieszkańcom korzystanie z ogrodu, taras wzbogacono o szerokie schody.

Architekci zmniejszyli liczbę okien w elewacji frontowej, ponieważ dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy, a nowo powstałe pomieszczenia zostały w sposób maksymalny zwrócone w stronę ogrodu.

Projektując przebudowę i rozbudowę, architekci musieli zwrócić szczególną uwagę na wnętrza domu. By ułatwić utrzymanie porządku, zaprojektowali liczne schowki i wnęki dla szaf. Co ciekawe, przez cały czas trwania budowy, w domu mieszkali inwestorzy z całą rodziną. Dlatego przedsięwzięcie było prowadzone tak, aby można było w nim w miarę normalnie funkcjonować. Najpierw powstała nowa część, a dopiero później remontowano starą.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Dom godny prezydenta. Palácio da Alvorada w Brasilii [IKONY ARCHITEKTURY]
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda

Skomentuj:

Drugie życie domu kostki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej