Pomarańczowe osiedle w Rudzie Śląskiej
Osiedle powstało rok temu w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szczęść Boże. W konfrontacji ze śląskim krajobrazem, najeżonym kominami i szybami kopalń, wygląda wyjątkowo oryginalnie. Jak oceniacie ten projekt?






Budowa nowego osiedla zakończyła się w 2011 r. Projekt przygotowali architekci Jan Pallado oraz Aleksander Skupin z Biura Projektów Architektonicznych (BPA). Budynki znajdują się w północno-zachodniej części Rudy Śląskiej. Sąsiadują bezpośrednio z zabrzańską dzielnicą Biskupice.
Osiedle składa się z czterech budynków czterokondygnacyjnych - trzech wolnostojących oraz jednego, narożnego. Budynek narożny ma charakter mieszkalno-usługowy i stanowi swego rodzaju „bramę”, która wyznacza wjazd do osiedla, gdzie wolnostojące bloki tworzą nowy układ urbanistyczny. Wszystkie budynki znajdują się na naturalnym wzniesieniu terenu, dlatego z ostatnich pięter widać panoramę Biskupic.
Oprócz tradycyjnego, naziemnego parkingu, mieszkańcy do dyspozycji mają jednostanowiskowe garaże, umieszczone w przyziemiach. W sumie osiedle liczy 51 mieszkań, których wielkość waha się od 49 do 65 mkw. Większość z nich posiada balkon bądź loggię.
Architekci chcieli wyglądem wpisać osiedle w otaczającą je tkankę architektoniczną, dlatego starali się zadbać o podobne proporcje, wysokość gzymsów oraz ceglastą kolorystykę elewacji, którą wzbogacono o kolorowe akcenty. Do sąsiednich budynków mają nawiązywać także dachy pulpitowe bloków.
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną