Nobel Tower, nowy wieżowiec w Poznaniu. Hit czy kit?
W Poznaniu powstaje wyjątkowo efektowny wieżowiec z ażurową elewacją. Jego autorem jest Piotr Barełkowski, współtwórca Starego Browaru. Nobel Tower będzie siedzibą Centrum Zaawansowanych Technologii
Zaprojektowany przez Piotra Barełkowskiego budynek ma mieć 13 kondygnacji i 55 metrów wysokości, zaś jego elewacja będzie utrzymana w chłodnych odcieniach bieli i stali. Pod ziemią projektant przewidział miejsce na dwupoziomowy parking. Budynek ma być energooszczędny. Koszty eksploatacji ma obniżyć specjalna fasada okienna. Zasysane z zewnątrz powietrze ma ograniczyć do minimum liczbę kaloryferów.
Nowy wysokościowiec nie będzie pełnił typowej funkcji biurowej. Wejdzie bowiem w skład Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie będą pracować specjaliści od innowacyjnych rozwiązań w branży medycznej.
Na pierwszych trzech piętrach znajdzie się tzw. „inkubator przedsiębiorczości”, który wyposażony będzie w powierzchnie typu „open space” i powierzchnie biurowe z możliwością dowolnego modulowania. Koszt jednego modułu dla 6 osób nie powinien przekroczyć 1 tysiąca złotych.
Wieżowiec nie stanie równo z pierzeją ul. Dąbrowskiego. Jednak będzie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch innych wysokościowców - Collegium Wrzoska (53,5 m) oraz wieżowca Omega (55 m). Schowanie budynku w głąb działki wymógł konserwator zabytków, ponieważ Jeżyce to dzielnica w której dominuje niska, kamieniczna zabudowa. Nobel Tower będzie bezpośrednio graniczył ze 100-letnią, secesyjną kamienicą. Zabytkowy budynek ma być wyremontowany i ma stać się integralną częścią Centrum. Po zakończeniu pierwszego etapu inwestor chce wybudować kolejne, bliźniacze skrzydło budynku, w którym ma znaleźć się centrum konferencyjne i hotel.
Cała inwestycja realizowana jest przez spółkę Centrum Zaawansowanych Technologii i pochłonie 51 mln zł. Wieżowiec będzie gotowy już latem przyszłego roku.
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne