Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze
Dobiegają końca prace przy budowie nowej biblioteki uniwersyteckiej w Zielonej Górze. Zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne NOW budynek niektórym przypomina... kostkę Rubika?
Budowa nowej książnicy rozpoczęła się wiosną 2011 r. Budynek ma sześć kondygnacji, pięć nadziemnych i jedną podziemną. Projektanci postawili na ciemnoszary kolor elewacji, którą dodatkowo ozdobili motywami winorośli. Co znajdzie się na powierzchni 8 tysięcy metrów kw.? Obiekt ma pomieścić nawet milion pozycji. Czytelnicy i goście biblioteki do swej dyspozycji będą mieli samoobsługową wypożyczalnię, galerię sztuki, salę konferencyjną oraz kabiny do pracy indywidualnej. Budynek jest w pełni dostosowany do osób niepełnosprawnych.
Władze biblioteki zapewniają, że chcą by z biblioteki korzystali wszyscy mieszkańcy, a nie tylko uczniowie i studenci. Dlatego zadbano by przed gmachem powstał przestronny dziedziniec z zielenią i ławkami. W planach jest organizacja wystaw, spotkań z pisarzami i prowadzenie zajęć edukacyjnych.
Warta około 30 milionów zł inwestycja zielonogórskim studentom przypomina „kostkę Rubika”. Zadowolenia nie ukrywa natomiast dyrektor biblioteki, Ewa Adaszyńska - Biblioteka jest bardzo nowoczesna, po prostu inna. Z pewnością oddaje charakter światowego budownictwa. Moim zdaniem wygląda imponująco! Wam również zaimponowała lubuska książnica?
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie