Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze
Dobiegają końca prace przy budowie nowej biblioteki uniwersyteckiej w Zielonej Górze. Zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne NOW budynek niektórym przypomina... kostkę Rubika?






Budowa nowej książnicy rozpoczęła się wiosną 2011 r. Budynek ma sześć kondygnacji, pięć nadziemnych i jedną podziemną. Projektanci postawili na ciemnoszary kolor elewacji, którą dodatkowo ozdobili motywami winorośli. Co znajdzie się na powierzchni 8 tysięcy metrów kw.? Obiekt ma pomieścić nawet milion pozycji. Czytelnicy i goście biblioteki do swej dyspozycji będą mieli samoobsługową wypożyczalnię, galerię sztuki, salę konferencyjną oraz kabiny do pracy indywidualnej. Budynek jest w pełni dostosowany do osób niepełnosprawnych.
Władze biblioteki zapewniają, że chcą by z biblioteki korzystali wszyscy mieszkańcy, a nie tylko uczniowie i studenci. Dlatego zadbano by przed gmachem powstał przestronny dziedziniec z zielenią i ławkami. W planach jest organizacja wystaw, spotkań z pisarzami i prowadzenie zajęć edukacyjnych.
Warta około 30 milionów zł inwestycja zielonogórskim studentom przypomina „kostkę Rubika”. Zadowolenia nie ukrywa natomiast dyrektor biblioteki, Ewa Adaszyńska - Biblioteka jest bardzo nowoczesna, po prostu inna. Z pewnością oddaje charakter światowego budownictwa. Moim zdaniem wygląda imponująco! Wam również zaimponowała lubuska książnica?
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną